BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1466
mod_vvisit_counterWczoraj2149
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7287
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień14331
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38159
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc63059
mod_vvisit_counterŁącznie6880092

Online (20 minut temu): 19
Twój IP: 54.224.117.125
,
Dzisiaj: Sty 19, 2022
Obchody Narodowego Święta Niepodległości PDF Drukuj Email
wtorek, 24 listopada 2015 21:53

15 listopada 2015 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha odbyła się uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości. Spotkanie rozpoczął i poprowadził dyrektor Muzeum pan Stanisław Szymański. W krótkich słowach powitał zaproszonych gości: Wójta Gminy Koszyce pana Stanisława Rybaka, przewodniczącego Rady Gminy pana Tadeusza Nawrota, dyrektora Centrum Oświatowego w Koszycach pana Ryszarda Kłosa, prezesa Stowarzyszenia  Koszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku pana Ireneusza Pokigo, księdza kanonika Adama Pawlika, księdza kanonika Wiesława Barana oraz  mieszkańców gminy Koszyce.

Następnie głos zabrał Wójt gminy Stanisław Rybak. W swoim wystąpieniu szeroko nawiązał do historii Polski, jej burzliwych dziejów, przykładów nadmiernego polegania na sojuszach zamiast budowania potęgi własnego państwa,  co prowadziło do klęsk i utraty niepodległości. Mówił o też o szeroko rozumianym patriotyźmie w czasie wojen i powstań narodowych a także w czasach pokoju. Zwrócił uwagę, że współczesny patriotyzm polega na promowaniu własnego kraju, godnym reprezentowaniu narodu, szanowaniu symboli narodowych, aktywnym uczestniczeniu w życiu społecznym, udziale w wyborach, przestrzeganiu prawa a przede wszystkim na uczciwej, rzetelnej pracy, budowaniu wzajemnej życzliwości i zaufania społecznego.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna, składająca się z dwóch części – patriotycznej oraz typowo rozrywkowej. W pierwszej części Uczennice Centrum Oświatowego w Koszycach - Wiktoria Maj, Julia Duda, Oliwia Gwóźdź, Anna Strączek,  recytowały wiersze patriotyczne a  specjalnie na tę okazję zaproszony kwartet „Dolces Pueris” z Częstochowy wykonał utwory patriotyczne , szczególnie bliskie polskim sercom m.in. „Pierwsza brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Bo przecież Polska” z repertuaru chóru Pochodnia, gdzie również śpiewają. Gościnnie wystąpiła mieszkanka Gminy, Beata Niebylicka z piosenką „Taki kraj”. Następnie artyści zaśpiewali utwory w już nieco lżejszej konwencji, ale nawiązujące do patriotycznego repertuaru: m.in. „Tradycja wojskowa” i „Z fasonem”.

W przerwie między obiema częściami uroczystości odbyło się oficjalne otwarcie wystawy malarskiej Pawła Olchawy, młodego miechowskiego malarza. Artysta opowiadał o swoich o obrazach, które można obecnie oglądać na wystawie w Muzeum.

Drugą część poprowadziła zaprzyjaźniona z zespołem Beata Niebylicka, zapowiadając i opatrując komentarzem wykonywane utwory. W repertuarze znalazły się zarówno piosenki zagraniczne, jak i polskie z lat 20 i 30 ubiegłego wieku.

 

Zdjęcia