BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1371
mod_vvisit_counterWczoraj2031
mod_vvisit_counterW tym tygodniu3402
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień16026
mod_vvisit_counterObecny miesiąc50228
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc65845
mod_vvisit_counterŁącznie7147936

Online (20 minut temu): 58
Twój IP: 44.192.25.113
,
Dzisiaj: Maj 23, 2022
Zmiany w podatkach od 2016 roku PDF Drukuj Email
wtorek, 23 lutego 2016 15:01

W związku z wprowadzonymi od 1 stycznia 2016 r. zmianami w ustawach o: podatkach i opłatach lokalnych, podatku rolnym, podatku leśnym oraz Ordynacji podatkowej, Referat Podatków i Opłat Urzędu Gminy Koszyce informuje.

Jeżeli wysokość zobowiązania podatkowego na dany rok podatkowy nie przekraczałaby, określonych na dzień 1 stycznia roku podatkowego, najniższych kosztów doręczenia w obrocie krajowym przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529) – obecnie  6,10 zł  nie będą wydawane decyzje podatkowe, a tym samym nie będzie pobierany podatek. W przypadku gdy kwota podatku nie przekroczy 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty (tj. pierwszej raty następującej po uprawomocnieniu się decyzji ustalającej podatek).

 

Uwaga!

Od 1 stycznia 2016 roku ulegną zmianie także przeliczniki niektórych użytków rolnych, co może skutkować zmianą powierzchni przeliczeniowej gospodarstw rolnych oraz wysokości podatku. 

Grunty pod stawami, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, grunty pod rowami oraz grunty rolne zabudowane - bez względu na zaliczenie do okręgu podatkowego - przelicza się na hektary przeliczeniowe według następujących przeliczników:

• 1 ha (fizyczny) gruntów pod rowami (W)  =  0,2 ha przeliczeniowe  (do końca 2015 r. rowy nie posiadały przelicznika,   w związku z czym, podatnicy posiadający gospodarstwo rolne - powyżej 1 ha fiz. lub 1 ha przelicz. -  nie płacili za przedmiotowe grunty podatku).

• 1 ha gruntów rolnych zabudowanych (Br-R, Br-Ł, Br-Ps)  =  1 ha przeliczeniowy 

(do końca 2015r. grunty  rolne zabudowane  były  wg  klasy gruntu, np. RIIIa x 1,5).

 • 1 ha gruntów zadrzewionych  i zakrzewionych  na użytkach rolnych ( Lzr) = 0,20 ha przeliczeniowe – przelicznik 0,2 od 1 ha fizycznego gruntu (do końca 2015 r. grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych przeliczane są wg użytku rolnego, np. RIIIa x 1,5), bez względu na wchodzące w życie zmiany przedmiotowe grunty nadal pozostają zwolnione z opodatkowania.

 

Ważne!

Od 2016r. jeżeli podatnik posiada grunty, których przeliczniki ulegają zmianie, zmieni się także powierzchnia gruntu w hektarach przeliczeniowych. 

Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza,o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Zmiana przeliczników gruntów może zatem skutkować tym, że grunty rolne staną się gospodarstwem rolnym bądź też przestaną je tworzyć.

 

Przykład:

Podatnik posiada grunty: Br-RIIIa 0,75 ha (użytki rolne zabudowane) oraz W (rowy) 0,2 ha, czyli łącznie 0,95 ha fizycznych, co stanowi 1,125 ha przeliczeniowych:

(Br-RIIIa 0,75 x przelicznik 1,50) + (W – brak przelicznika) = 1,125 ha przeliczeniowych

W przedstawionej wyżej sytuacji w 2015 r. podatnik posiada gospodarstwo rolne, ponieważ jest właścicielem gruntów o pow. 1 ha  lub 1 ha przeliczeniowych i mógł korzystać ze zwolnienia z  opodatkowania budynków gospodarczych.

Ten sam podatnik od 1 stycznia 2016 r. będzie nadal posiadał 0,95 ha gruntów rolnych, jednak ich powierzchnia przeliczeniowa wyniesie 0,79 ha przeliczeniowych:

(Br-RIIIa 0,75 x przelicznik 1,0) + (W 0,2 x przelicznik 0,2) = 0,79 ha przeliczeniowych. W sytuacji, o której mowa powyżej podatnik nie posiada gospodarstwa rolnego.

 

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Imieniny

Dzisiaj jest: 23 Maj 2022        Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS