BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1435
mod_vvisit_counterWczoraj2149
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7256
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień14331
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38128
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc63059
mod_vvisit_counterŁącznie6880061

Online (20 minut temu): 27
Twój IP: 54.224.117.125
,
Dzisiaj: Sty 19, 2022
Otwarcie kolejnej wystawy w Muzeum Ziemi Koszyckiej PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 kwietnia 2016 08:18

21 kwietnia 2016 r. w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach otwarta została wystawa pt. „Nowa Huta, Archeologia, Ludzie, Epoka”. Wystawę stanowią plansze z tematycznie dobranymi zdjęciami obrazującymi prace archeologiczne na terenie placu budowy huty w Nowej Hucie, autorstwa nieżyjącego już archeologa-fotografa Romana Zająca. Autorami wystawy są: scenariusza – mgr Janusz Bober, opracowania plastycznego – mgr Anna Piwowarczyk z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Otwarcia wystawy dokonanał mgr Janusz Bober. A oto co m.in. powiedział o prezentowanej wystawie:

„Kiedy w 1949 roku podjęto decyzję o budowie obok Krakowa kombinatu metalurgicznego i miasta Nowa Huta, ruszyły gigantyczne prace ziemne i budo­wlane. Wśród pracujących pojawili się archeolodzy, zabezpieczając odkrywane zabytki. W 1950 roku została powołana pierwsza w Nowej Hucie placówka archeologiczna - „Kierownictwo Prac Wykopaliskowych w Nowej Hucie", którą z czasem przekształcono w Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Wsparcia rzeczowego i pieniężnego dla prac archeologicznych udzieliła dyrekcja kombinatu. Na wykopaliskach, oprócz archeolo­gów i rysowników zatrudnione były grupy junaków z brygad Służby Polsce i okoliczni mieszkańcy. Dużą grupę stanowiły kobiety, najczęściej żony pracowników kombinatu i innych nowohuckich przedsiębiorstw, dorabiające do domowego budżetu i przyszłej emerytury na wykopaliskach archeologicznych. Prezentowana wystawa została za­inspirowana tysiącami zdjęć zgroma­dzonych w archiwum Muzeum Arche­ologicznego w Krakowie i jego Oddziale w Nowej Hucie, których autorem w dużej części był Roman Zając - nieżyjący już archeolog i fotograf. Tematem zdjęć były głównie prace archeologiczne, a oprócz nich foto­grafowano również pracujących przy nich ludzi i otaczającą ich rzeczywistość Przedstawione na wystawie fotografie i uzupełniające je wycinki prasowe oraz korespondencja biurowa wprowadzają w epokę, którą większość zna jedynie z filmów i książek. Wystawa poświęcona jest ludziom, często bezimiennym, których na teren Nowej Huty przyciągnęła perspektywa pracy, mieszkania a niekiedy idea.”

Na koniec Pan Janusz Bober zaprosił do odwiedzenia Nowohuckiego Oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie posiadającego bardzo bogate zbiory eksponatów związanych z terenami okolic Krakowa.

W spotkaniu wzięła udział młodzież z Centrum Oświatowego w Koszycach oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Koszycach.

Zdjęcia