BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2021
mod_vvisit_counterWczoraj3080
mod_vvisit_counterW tym tygodniu11144
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień22765
mod_vvisit_counterObecny miesiąc51087
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc90821
mod_vvisit_counterŁącznie7376546

Online (20 minut temu): 49
Twój IP: 3.239.4.127
,
Dzisiaj: Sie 17, 2022
Otwarcie kolejnej wystawy w Muzeum Ziemi Koszyckiej PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 kwietnia 2016 08:18

21 kwietnia 2016 r. w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach otwarta została wystawa pt. „Nowa Huta, Archeologia, Ludzie, Epoka”. Wystawę stanowią plansze z tematycznie dobranymi zdjęciami obrazującymi prace archeologiczne na terenie placu budowy huty w Nowej Hucie, autorstwa nieżyjącego już archeologa-fotografa Romana Zająca. Autorami wystawy są: scenariusza – mgr Janusz Bober, opracowania plastycznego – mgr Anna Piwowarczyk z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Otwarcia wystawy dokonanał mgr Janusz Bober. A oto co m.in. powiedział o prezentowanej wystawie:

„Kiedy w 1949 roku podjęto decyzję o budowie obok Krakowa kombinatu metalurgicznego i miasta Nowa Huta, ruszyły gigantyczne prace ziemne i budo­wlane. Wśród pracujących pojawili się archeolodzy, zabezpieczając odkrywane zabytki. W 1950 roku została powołana pierwsza w Nowej Hucie placówka archeologiczna - „Kierownictwo Prac Wykopaliskowych w Nowej Hucie", którą z czasem przekształcono w Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Wsparcia rzeczowego i pieniężnego dla prac archeologicznych udzieliła dyrekcja kombinatu. Na wykopaliskach, oprócz archeolo­gów i rysowników zatrudnione były grupy junaków z brygad Służby Polsce i okoliczni mieszkańcy. Dużą grupę stanowiły kobiety, najczęściej żony pracowników kombinatu i innych nowohuckich przedsiębiorstw, dorabiające do domowego budżetu i przyszłej emerytury na wykopaliskach archeologicznych. Prezentowana wystawa została za­inspirowana tysiącami zdjęć zgroma­dzonych w archiwum Muzeum Arche­ologicznego w Krakowie i jego Oddziale w Nowej Hucie, których autorem w dużej części był Roman Zając - nieżyjący już archeolog i fotograf. Tematem zdjęć były głównie prace archeologiczne, a oprócz nich foto­grafowano również pracujących przy nich ludzi i otaczającą ich rzeczywistość Przedstawione na wystawie fotografie i uzupełniające je wycinki prasowe oraz korespondencja biurowa wprowadzają w epokę, którą większość zna jedynie z filmów i książek. Wystawa poświęcona jest ludziom, często bezimiennym, których na teren Nowej Huty przyciągnęła perspektywa pracy, mieszkania a niekiedy idea.”

Na koniec Pan Janusz Bober zaprosił do odwiedzenia Nowohuckiego Oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie posiadającego bardzo bogate zbiory eksponatów związanych z terenami okolic Krakowa.

W spotkaniu wzięła udział młodzież z Centrum Oświatowego w Koszycach oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Koszycach.

Zdjęcia

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS