BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1517
mod_vvisit_counterWczoraj2637
mod_vvisit_counterW tym tygodniu25153
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień17677
mod_vvisit_counterObecny miesiąc1517
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc100266
mod_vvisit_counterŁącznie7521791

Online (20 minut temu): 45
Twój IP: 44.192.26.60
,
Dzisiaj: Paź 01, 2022
Współpraca miast partnerskich – Wymiana młodzieży szkół muzycznych z Koszyc (2015) i Derecske (2016) PDF Drukuj Email
czwartek, 11 sierpnia 2016 13:59

W dniach od 12 do 16 października 2015 roku grupa 14 uczniów i ich opiekunów ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Koszycach, wraz z dyrektorem Szkoły przebywała w Derecske na Węgrzech, w ramach wymiany młodzieży szkół muzycznych partnerskich miast. Program pobytu obfitował w liczne atrakcje, nie zabrakło spotkań z młodzieżą węgierską, aktywnego uczestnictwa w ich zajęciach szkolnych, rozrywkach, uroczystościach lokalnych.

Pierwszego dnia po przyjeździe, w dniu patrona szkoły uczniowie Szkoły Muzycznej z Koszyc w strojach ludowych brali udział w okolicznościowym pochodzie, a delegacja szkoły złożyła wieniec w miejscu upamiętniającym patrona. Szkoła w Derecske, w odróżnieniu od szkoły muzycznej w Koszycach, prowadzi klasy nie tylko o profilu muzycznym. W ramach edukacji artystycznej uczniowie uczą się tańca, aktorstwa, rękodzieła. Zajęcia prowadzone z pełnym poświeceniem przez miejscowych nauczycieli spotkały się z entuzjastycznym odbiorem przez naszych uczniów. W ramach tych zajęć nasza delegacja podglądała pracę nauczycieli - muzyków oraz aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu domowego makaronu,  malowania na szkle, poznania techniki haftu, tworzenia kompozycji z liści oraz strzelania z prawdziwego łuku. Wieczorem wszyscy wzięli udział we wspaniałym koncercie nauczycieli tamtejszej szkoły, na którym zaprezentował swoje umiejętności również nasz nauczyciel saksofonu - Pan Mateusz Majchrzak. W kolejnym dniu gospodarze zorganizowali całodniową wycieczkę do Debreczyna. Piękne miasto zachwyciło architekturą, zabytkami oraz ciekawym muzeum. W ostatnim dniu pobytu miasto Derecske obchodziło Święto Owoców. Młodzież brała udział w pochodzie przebierańców, oraz degustacji świeżo wyciskanego soku z winogron. Wieczorem odbył się koncert pożegnalny uczniów szkoły muzycznej w Derecske, w którym spontanicznie wzięli udział również nasi uczniowie. Wiktoria Maj zaprezentowała piosenkę ludową „W moim ogródeczku”, a cala nasza grupa zaśpiewała piosenkę „Lipka”. Melodia ta towarzyszyła nam podczas całej podróży - również na wycieczce do Debreczyna - gdzie zainteresowała gospodarzy do tego stopnia, że poprosili nas o publiczne jej wykonanie na koncercie pożegnalnym.

Wyjazd obfitował w liczne niezapomniane atrakcje, pozostawił ogrom ciepłych wspomnień, wspaniałych przyjaźni i ciekawych doświadczeń.

W dniach od 25 do 29 kwietnia 2016r. w Koszycach gościła delegacja 15 uczniów i 5 opiekunów ze Szkoły Muzycznej w Derecske na Węgrzech w ramach kontynuowanej wymiany młodzieży pomiędzy szkołami muzycznymi partnerskich miast. Przez kilka dni nasi goście w towarzystwie uczniów naszej szkoły zwiedzali atrakcje regionu, uczestniczyli w koncertach, spotkaniach i warsztatach, a także umacniali przyjaźń która zawiązała się jesienią podczas pobytu na Węgrzech.

Drugiego dnia po przyjeździe do Koszyc nasi goście uczestniczyli we wspaniałym koncercie zespołu folklorystycznego „Pastuszkowe Granie” ze Szczurowej prowadzonego przez Państwa Vitalinę i Michała Pastuch, który odbył się w Muzeum Ziemi Koszyckiej. Poza muzyką, sporo dowiedzieć mogliśmy się o strojach ludowych tego regionu, jak również o instrumentach wykorzystywanych przez zespół. Po dawce muzyki ludowej nasi goście uczestniczyli w spotkaniu z artystą - lutnikiem – Panią Janiną Pawlikowską z Krakowa, która przybliżyła nam kulisy swojej pracy. Oglądać mogliśmy proces budowy skrzypiec od momentu ścinania odpowiedniego drzewa do gotowego do gry mistrzowskiego instrumentu.

W tym dniu odbył się również koncert uczniów polskich i węgierskich w Dworze w Dołędze.

W kolejnym dniu nasi Węgierscy przyjaciele uczestniczyli w całodniowej wycieczce do kopalni soli w Wieliczce, zwiedzili również Kraków (Wawel, rynek  i trakt królewski)

Ostatni dzień pobytu został zarezerwowany na warsztaty perkusyjne samby brazylijskiej, które odbiły się głośnym echem po okolicy, a przez uczestników przyjęte zostały niezwykle entuzjastycznie. Tego dnia rozegrany został również mecz piłki nożnej z drużyną gości, którym przypadło zwycięstwo, ale zabawa była wspaniała a walka niezwykle waleczna i co ważne – fair play. Wieczorem na koncercie pożegnalnym w Muzeum Ziemi Koszyckiej, na którym wystąpili nauczyciele z obu szkół, żegnaliśmy naszych miłych gości z nadzieją na dalszą owocną współpracę i pielęgnowanie zawartych przyjaźni.

Zdjęcia: Warsztaty muzyczne, Koncert

 

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Imieniny

Dzisiaj jest: 1 Październik 2022        Imieniny obchodzą: Danuta, Igor, Remigiusz

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS