BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1357
mod_vvisit_counterWczoraj3255
mod_vvisit_counterW tym tygodniu17738
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień19922
mod_vvisit_counterObecny miesiąc34916
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc90821
mod_vvisit_counterŁącznie7360375

Online (20 minut temu): 53
Twój IP: 3.229.117.123
,
Dzisiaj: Sie 12, 2022
Święto Niepodległości w Muzeum Ziemi Koszyckiej PDF Drukuj Email
poniedziałek, 14 listopada 2016 09:24

123 lata , tyle to nasza ojczyzna - Polska przebywała w rękach zaborców – Prus, Rosji i Austrii, dopiero w roku 1918 po zakończeniu I Wojny Światowej odzyskała niepodległość. Upamiętniając 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum Ziemi Koszyckiej odbył się koncert pod tytułem „123 lata ku wolności”, podczas którego Wójt Gminy Koszyce nawiązał do historii naszej ojczyzny, jej wielkości przed utratą w 1795 roku niepodległości.

W swej wypowiedzi, starał się szukać odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się stało, że wielki europejski kraj, II Rzeczpospolita Polska, w tak krótkim czasie zniknęła na przeszło 123 lata z mapy świata. Czy stało się to przez władzę która wówczas nie potrafiła zagwarantować jedności narodu, czy przez pychę ówczesnych klas społecznych, trudno oceniać historię ale faktem jest, że Polska - nasza Ojczyzna, została boleśnie doświadczona przez sąsiadów, zarówno w czasie zaborów, jak i kolejnych dwóch wojen. Historia nauczyła nas Polaków, że mimo zawartych sojuszy, Polski naród musi samodzielnie podejmować trud walki i budować zaufanie na arenie międzynarodowej które jest fundamentalnym elementem współżycia i dobrych relacji międzysąsiedzkich.

Koncert który odbył się 12 listopada 2016 roku upamiętniał czasy kiedy to nasi przodkowie walczyli byśmy dziś mogli żyć, uczyć się i pracować w wolnym kraju. Pan Przemysław Noga - konferansjer prowadzący spotkanie, przybliżył obecnym postać Józefa Piłsudzkiego oraz te trudne czasy, kiedy Polska nie miała swego godła, a rozmowy w języku polskim były surowo karane. Wokalistka Pani Paulina Kapłon – Talik wspólnie z akompaniatorem Panem Błażejem Knopkiem, przy dźwiękach fortepianu wykonując utwory takie jak: Żeby Polska, Mury, Biały Krzyż, w subtelny sposób wprowadzali widzów w zadumę i wzbudzali w sercach wdzięczność za to, że w kraju nad Wisłą znaleźli się bohaterowie gotowi oddać swe życie za wolność narodu, którym hasło Bóg, Honor, Ojczyzna wyznaczało cele i sens życia.

Nam ówczesnemu pokoleniu, mimo że żyjemy w pokojowych czasach nie jest wolno zapomnieć o tamtych wydarzeniach dzięki którym Polska dziś ma swoje godło, barwy narodowe, język oraz tożsamość o której niestety zdarza się nam zapominać.

Zdjęcia

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS