BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj508
mod_vvisit_counterWczoraj2149
mod_vvisit_counterW tym tygodniu12463
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień12767
mod_vvisit_counterObecny miesiąc44710
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc65406
mod_vvisit_counterŁącznie2371407

Online (20 minut temu): 15
Twój IP: 54.81.8.73
,
Dzisiaj: Wrz 23, 2017
Koncert muzyki żydowskiej w Muzeum Ziemi Koszyckiej PDF Drukuj Email

27 listopada w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha odbył się długo oczekiwany koncert muzyki żydowskiej.

Dyrektor Muzeum – Stanisław Szymański powitał publiczność oraz przybyłych artystów. W swoim wystąpieniu przedstawił historię Żydów koszyckich, zaprezentował nieliczne po nich pamiątki, m.in. świecznik chanukowy, oraz przedstawił wydarzenia, które przyczyniły się do ustanowienia żydowskiego święta Chanuka.

Następnie wystąpiła Urszula Makosz - pieśniarka zajmująca się od lat muzyką żydowską, koncertująca w kraju i za granicą, współpracująca z wieloma muzykami, stypendystka Klez Kanady. Wykonała koncert zatytułowany „Ownt lid - wieczorna pieśń". Były to pieśni żydowskie o zróżnicowanej tematyce i nastroju, w trzech żydowskich językach: tradycyjne i autorskie pieśni w języku jidysz, modlitwy i psalmy w języku hebrajskim oraz utwory charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów zamieszkujących Półwysep Iberyjski, w języku ladino.

Artystce towarzyszyli znani muzycy - Paweł Pierzchała - pianista Piwnicy pod Baranami - kompozytor, Michał Półtorak – skrzypek i mandolinista kabaretu Piwnica pod Baranami, który przez wiele lat współpracował również z Markiem Grechutą, Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim i Zbigniewem Preisnerem, oraz Maciej Półtorak grający na instrumentach perkusyjnych.

Przepiękne, liryczne i nastrojowe pieśni wspaniale wykonane przez Urszulę Makosz, niezwykle barwna i ciekawa muzyka, egzotyczne brzmienie instrumentów perkusyjnych pochodzących z bliskiego wschodu, stworzyły niezwykły klimat i sprawiły, że koncert stał się ucztą duchową i niezapomnianym wydarzeniem artystycznym.

Zdjęcia