BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2121
mod_vvisit_counterWczoraj3080
mod_vvisit_counterW tym tygodniu11244
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień22765
mod_vvisit_counterObecny miesiąc51187
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc90821
mod_vvisit_counterŁącznie7376646

Online (20 minut temu): 40
Twój IP: 3.239.4.127
,
Dzisiaj: Sie 17, 2022
Wykład - Tadeusz Kościuszko Bohater Dwóch Narodów PDF Drukuj Email
piątek, 07 kwietnia 2017 08:41

5 kwietnia 2017 roku w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach, w związku z 200. rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki,  odbył się wykład prof. dra hab. Mieczysława Rokosza  pt. „Tadeusz Kościuszko Bohater Dwóch Narodów”. Słuchaczami wykładu była młodzież koszyckiego gimnazjum oraz studenci Koszyckiego Uniwersytetu III Wieku.

Profesor w bardzo ciekawy sposób, z wielką pasją popartą ogromną wiedzą przybliżył postać Bohatera Narodowego Tadeusza Kościuszki – wielkiego patriotę, człowieka obdarzonego wieloma talentami, od talentu dowódcy – generała, znakomitego stratega, poprzez jego zdolności inżynierskie – techniczne do talentów artystycznych. Mówił o znaczeniu Insurekcji Kościuszkowskiej, która była walką o przyszłość i rozwój Konstytucji 3 Maja, i która choć przegrana wytyczyła szlak polskich dziejów ku niepodległości i - zwyciężyła w 1918 r. Przedstawił wiele mniej znanych faktów z życia Kościuszki, mówił o wielkim szacunku narodu polskiego do Kościuszki, który szczególnie manifestowany był po jego śmierci.

Sporo uwagi poświęcił działalności Tadeusza Kościuszki związanej z walką o niepodległość Stanów Zjednoczonych, mówił o jego zasługach, o szacunku jakim naród amerykański otaczał Bohatera Obojga Narodów.

Na zakończenie Profesor odpowiadał na pytania a następnie przedstawił, ciekawy pokaz przeźroczy z pamiątkami po Tadeuszu Kościuszce, zawierający wiele obrazów i zdjęć z widokami na Kopiec Kościuszki i jego otoczenie.

Wykładowi towarzyszyła wystawa widokówek poświęconych Tadeuszowi Kościuszce, wypożyczona z Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

 

Mieczysław Rokosz, wnuk powstańca 1863 roku i zesłańca oraz syn i bratanek Legionistów. Historyk, dr hab. prof. UJ i Akademii Ignatianum w Krakowie; kierownik Katedry Dziedzictw Kultury Polski. Autor ok. 250 publikacji naukowych i popularnonaukowych w tym kilku książek. Taternik, harcerz, krajoznawca, społecznik. W latach 1993–2008 prezes Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Od 1994 roku prezes (ustanowionego w 1820 r.) Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, członek Wydziału (Zarządu) Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, członek-założyciel Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Dzwonnik Dzwonu Zygmunta.

Zdjęcia

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS