BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1569
mod_vvisit_counterWczoraj2149
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7390
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień14331
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38262
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc63059
mod_vvisit_counterŁącznie6880195

Online (20 minut temu): 37
Twój IP: 54.224.117.125
,
Dzisiaj: Sty 19, 2022
Najczęściej zadawane pytania i wątpliwości wymagające wyjaśnienia mieszkańcom w zakresie nadania miejscowości Koszyce statusu miasta PDF Drukuj Email
piątek, 15 grudnia 2017 09:50

1. Czy wzrosną podatki od nieruchomości? NIE

Stawki podatku od nieruchomości uchwalane są przez Radę Gminy (z uwzględnieniem rozporządzenia Ministra Finansów) i są identyczne zarówno dla miast jak i dla wsi. Nie ma więc podstaw prawnych do ich zwiększenia po zmianie statusu gminy wiejskiej na wiejsko- miejską.

2. Jak wygląda kwestia podatku rolnego? NIE ZMIENIĄ SIĘ ZASADY USTALANIA PODATKU

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty mające w ewidencji gruntów status użytku rolnego niezależnie od tego, czy są one położone na terenie miasta czy wsi. Wyjątek stanowią tutaj tylko grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolna, które są opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Stawki podatku rolnego uchwalane są przez Radę Gminy na podstawie komunikatu Prezesa GUS w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będące podstawą do ustalenia podatku rolnego na dany rok podatkowy.

 

3. Czy zmianie ulegnie opłata targowa i opłata miejscowa? NIE

Opłata targowa oraz miejscowa nie są uzależniane od statusu miejscowości, na której ich pobór jest ustanowiony. Stawki te są uchwalane przez Radę Gminy z uwzględnieniem rozporządzenia Ministra Finansów określającego górne ich granice, które są identyczne zarówno dla miast, jak i dla wsi.

4. Czy nauczyciele stracą dodatki nauczycielskie? Jak wygląda kwestia stypendiów dla dzieci i młodzieży?

a. Dodatki dla nauczycieli: Nauczyciele NIE stracą dodatków

Dodatek wiejski należy się: „nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców: zgodnie z art. 54 ust.1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (t.j.Dz.U.2017.1189 ze zm.)

b. Kwestia stypendiów dla dzieci i młodzieży: NIE ZMIENIĄ SIĘ ZASADY USTALANIA STYPENDIÓW

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, zgodnie z art. 90d ust.1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. 2017.2198) Ustawodawca nie uzależnia przyznania stypendium od miejsca zamieszkania.

5. Czy mieszkańcy miasta będą mogli korzystać- jak dotąd- ze środków na utworzenie lub rozwój działalności gospodarczej albo działalność stowarzyszeń? TAK

Podobnie jak gmina także mieszkańcy miasta Koszyce zachowają dostęp do środków unijnych na rozwój obszarów wiejskich. Uzyskanie statusu miasta nikogo nie wyeliminuje z dostępu do środków Lokalnej Grupy Działania.

6. Czy w związku z powołaniem miasta zmieni się liczba radnych? NIE

Liczebność Rady Gminy zależna jest wyłącznie od liczby mieszkańców. Status gminy nie ma tu nic do znaczenia. W gminach do 20 tys. mieszkańców Rada składa się z 15 radnych. Stanowi o tym art. 17 ustawy o samorządzie gminnym. Zmiana statusu nie powoduje także wzrostu diet radnych.

7. Czy w przypadku uzyskania statusu miasta będą potrzebne nowe wybory radnych i burmistrza? NIE

W związku z uzyskaniem statusu miasta nie przeprowadza się przedterminowych wyborów organów gminy (zob. art. 4f. ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 390 Kodeksu wyborczego).

8. Czy będzie potrzebna wymiana dowodów osobistych? NIE

Zmiana nazwy organu wydającego dowód osobisty nie powoduje konieczności wymiany dotychczasowego dowodu osobistego- zgodnie z art. 46 ust.1 pkt.2ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2017.1464. ze zm.).