BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2687
mod_vvisit_counterWczoraj3046
mod_vvisit_counterW tym tygodniu8552
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień18251
mod_vvisit_counterObecny miesiąc35172
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc111925
mod_vvisit_counterŁącznie3405964

Online (20 minut temu): 43
Twój IP: 54.167.18.170
,
Dzisiaj: Lis 13, 2018
Czesław Dźwigaj – artysta wszechstronny, jeden z nas. PDF Drukuj Email
środa, 20 czerwca 2018 12:49

18 czerwca w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha odbyło się spotkanie z prof. Czesławem Dźwigajem – artystą rzeźbiarzem, autorem pomnika Królowej Regentki Elżbiety Łokietkówny. Tematem spotkania były „Pomniki jako artefakty kulturotwórcze w wychowaniu patriotycznym”.

 

Czesław Dźwigaj urodził się w 1950 r. w Nowym Wiśniczu. W 1977 r. ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom zrealizował w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Jako profesor nadzwyczajny kieruje Pracownią Rzeźby w Ceramice na krakowskiej ASP, piastuje również stanowisko kierownika Katedry Sztuki na Uniwersytecie w Rużomberok (Słowacja), w latach 1994–2011 był wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Prace profesora zna cały świat. To człowiek, który idealnie realizuje się w swej twórczości i przeżywa sztukę. Operuje środkami i formą łatwą w odbiorze, co czyni go zrozumiałym dla odbiorców. Jego twórczość jest pełna symboli. Zachwyca bogactwem pomysłów rzeźby oraz małych form. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt pomników. Prace prof. Czesława Dźwigaja są przesiąknięte patriotyzmem i wiarą. Od architektury sakralnej wnętrz poprzez witraże, naczynia liturgiczne, drzwi do katedr i kolegiat. Profesor Dźwigaj słynie również z projektów pomników Jana Pawła II, w sumie jego pracownię opuściło ich kilkadziesiąt. Pomniki Ojca Świętego autorstwa profesora można podziwiać w wielu krajach, wielu miastach na świecie, m. in. w Fatimie, Hanowerze, Chicago, Rzymie. Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Koszyce Stanisław Rybak. Opowiedział zebranym o zamiarze Samorządu jakim jest wybudowanie pomnika Królowej Regentki Elżbiety Łokietkówny. „Jeżeli chcesz zabić naród, zabierz mu pamięć”. Z tego cytatu wynikają również starania o odzyskanie praw miejskich przez Koszyce. Opowiedział także o wizycie w pracowni mistrza. W trzech zagadnieniach przedstawił działalność profesora. Były to: szeroko rozumiana sztuka sakralna, medalierstwo, pomniki.

Wszyscy uczestnicy spotkania obejrzeli film o twórczości artystycznej prof. Czesława Dźwigaja. Na koniec zebrani mieli możliwość obejrzenia zdjęcia modelu naturalnej wielkości pomnika Królowej Regentki Elżbiety Łokietkówny z pracowni mistrza. Jest to scena rodzajowa nadania praw miejskich Koszycom w 1374 roku przez Elżbietę Łokietkównę.

Profesor w swoim wykładzie podkreślił, że najbardziej ceni sobie twórczość pomnikową. „Pomniki są kluczowym, sztandarowym obiektem. Są wskaźnikami, znakami milowymi przeszłości dla przyszłości. Łączą nowoczesność z historią, kościołem, patriotyzmem.

Szczęściem jest, jeżeli człowiek się realizuje w tym co kocha”.

Po zakończeniu spotkania w muzeum , odczytaniu aktu erekcyjnego na Rynku w Koszycach przez p. Katarzynę Staszkiewicz nastąpiło jego uroczyste podpisanie przez Wójta Gminy Koszyce Stanisława Rybaka i przewodniczącego Rady Gminy Koszyce Tadeusza Nawrota. Akt erekcyjny podpisali również Radni Gminy Koszyce, prof. Czesław Dźwigaj i wszyscy zgromadzeni na uroczystości. Po umieszczeniu aktu w specjalnej tubie nastąpiło jego wmurowanie w fundament, podstawę pod budowę pomnika Królowej Regentki Elżbiety Łokietkówny. W akcie erekcyjnym – dokumencie rozpoczynającym w uroczysty sposób inicjatywę przedsięwzięcia wymieniono inicjatorów, autora, wykonawcę i budowniczych pomnika.

Uroczystość uświetnił występ dzieci ze Szkoły Muzycznej w Koszycach.

Spotkanie jest kontynuacją cyklu wykładów i spotkań z ludźmi nauki, kultury, sportu organizowanych w ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zdjęcia

 

Szukaj

WYBORY 2018

Wybory Samorządowe 2018

 

 

 

 

 

Słowniczek Wyborczy

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Biuro Obsługi Petenta

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl