BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj748
mod_vvisit_counterWczoraj3402
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4150
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień30788
mod_vvisit_counterObecny miesiąc93200
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc163344
mod_vvisit_counterŁącznie4282051

Online (20 minut temu): 54
Twój IP: 54.92.148.165
,
Dzisiaj: Lip 22, 2019
Koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Chóru Camerata z Wieliczki PDF Drukuj Email
poniedziałek, 19 listopada 2018 08:02

17 listopada w sali gimnastycznej Centrum Oświatowego w Koszycach odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Camerata z Wieliczki pod dyrekcją Pani Izabeli Szoty.

Organizatorem koncertu był Wójt Gminy Koszyce Stanisław Rybak, który witając artystów i licznie przybyłą publiczność nawiązał do obchodów w gminie Koszyce 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak stwierdził koncert pieśni patriotycznych był zwieńczeniem realizacji bardzo bogatego programu obchodów rocznicy.

Do najważniejszych działań należy zaliczyć starania o odzyskanie przez Koszyce statusu miasta, który w 1869r. zabrał zaborca. Starania i długą procedurę związaną z odzyskaniem praw miejskich gmina Koszyce rozpoczęła w grudniu ubiegłego roku. Starania zostały zakończone powodzeniem i w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Koszyce po 150 latach znów stają się miastem. Nastąpi to z dniem 1 stycznia 2019r. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem nawiązującym do historii Koszyc i całej gminy jest wybudowanie na Koszyckim Rynku pomnika Królowej Regentki Elżbiety Łokietkówny, która 26 czerwca 1374 roku lokowała Koszyce na prawie magdeburskim zrównując miasto Koszyce swobodami ze stołecznym Krakowem. Spośród wielu przedsięwzięć upamiętniających 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości Wójt w swoim wystąpieniu wymienił cykl spotkań z wybitnymi ludźmi. Byli to ludzie nauki, kultury, sztuki. Wśród nich był biskup Tadeusz Pieronek, generał broni Edward Gruszka, wybitny rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj.

Koncert rozpoczął polski średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa, jeden z najstarszych religijnych utworów liryki polsko-łacińskiej Gaude Mater Polonia. Kolejne utwory były wędrówką przez stulecia, od Bogurodzicy do pieśni legionowych. Były to utwory, które towarzyszyły Polakom w drodze do wolności i które na trwałe wrosły w krajobraz historyczny Polski. Wykonane przez Cameratę pieśni takie jak „Rota”, „Marsz Pierwszej Brygady”’ „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „Piechota”, „O mój rozmarynie” poruszyły serca młodych i starszych słuchaczy. Na koniec bardzo podniośle i uroczyście zabrzmiały odśpiewane wraz z publicznością, na stojąco „Boże coś Polskę” i „Mazurek Dąbrowskiego” . Wspaniałym wykonaniom utworów towarzyszyła prezentacja multimedialna przypominająca widowni najważniejsze wydarzenia z dziejów narodu - od chrztu Polski poprzez największy jej rozkwit po zabory i niewolę aż do odzyskania niepodległości. Koncert oprócz doznań artystycznych był niezwykłą i piękną lekcją wychowania patriotycznego.

Zdjęcia

 

Szukaj

System Powiadamiania

Bezpłatna Aplikacja

Blisko

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Biuro Obsługi Klienta

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl