BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1668
mod_vvisit_counterWczoraj1903
mod_vvisit_counterW tym tygodniu5337
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień13602
mod_vvisit_counterObecny miesiąc3571
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc58553
mod_vvisit_counterŁącznie6280533

Online (20 minut temu): 20
Twój IP: 3.237.97.64
,
Dzisiaj: Mar 02, 2021
Informacja - gospodarka odpadami PDF Print E-mail

Urząd Miasta i Gminy informuje, iż od dnia 1 stycznia 2020r. zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, Gmina rozlicza się z firmą odbierającą odpady komunalne od mieszkańców z ilości rzeczywiście odebranych odpadów z terenu Gminy a nie jak w latach ubiegłych na podstawie ryczałtu. Duża ilość odebranych odpadów z terenu gminy przy obowiązujących stawkach opłaty za odbiór odpadów komunalnych powoduje, że system gospodarki odpadami generuje wysokie koszty obsługi. System gospodarki odpadami komunalnymi w gminach wedle obowiązujących aktów prawnych powinien się samofinansować z opłat za odpady od mieszkańców, Gminy nie mogą zarabiać jak również dokładać środków finansowych na ten cel.

Jesteśmy w połowie roku 2020 i wiemy już, że jako mieszkańcy Gminy generujemy więcej odpadów komunalnych niż można było to przewidzieć na etapie zamówienia publicznego(przetargu) na 2020rok w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów. W ubiegłych latach według sprawozdań rocznych składanych przez poprzednią firmę obsługująca gminę roczny tonaż odpadów wywożonych z terenu Gminy oscylował w granicach 500 ton. W okresie od 1 stycznia do 31 maja br. zostało odebranych odpadów od mieszkańców w ilości 445,04 tony. Celem weryfikacji ilości odpadów przeprowadzono ważenie pojazdów zbierających odpady komunalne wjeżdżających na teren gminy oraz wyjeżdzających z odpadami, co potwierdziło, że wytwarzamy duże ilości odpadów.

Urząd Miasta i Gminy apeluje o prowadzenie racjonalnej gospodarki odpadami komunalnymi w swoich domach. Pamiętajmy, aby wybierać produkty z recyklingu, ograniczyć zużycie plastiku, prowadzić selektywną zbiórkę odpadów a odpady ulegające biodegradacji umieszczać w przydomowym kompostowniku. Takie działania przyczynią się do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów w naszych gospodarstwach domowych oraz do poprawy jakości środowiska naturalnego.

WARTO PAMIĘTAĆ: - na zakupy zabierz własną torbę bądź koszyk

- kupuj duże opakowania produktu zamiast kilku małych

- używaj pojemników wielokrotnego użytku (eliminując używanie jednorazowych talerzy, kubków, sztućców, pojemników)

- wybieraj produkty z recyklingu

- prowadź selektywną zbiórkę odpadów

- kompostuj odpady ulegające biodegradacji w przydomowym kompostowniku

- ogranicz kupowanie wody w plastikowych butelkach, „kranówka” czy wody w wielorazowych butlach zmniejszają ilość wytwarzanych odpadów

- zamiast wyrzucać rzecz, spróbuj ją naprawić

Powyższe działania w zakresie gospodarki odpadami, oszczędzanie energii elektrycznej czy racjonalne gospodarowanie wodą przynosi wymierne korzyści nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim odzwierciedla się w domowych rachunkach- ograniczając ich wysokość.

 

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl