BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj265
mod_vvisit_counterWczoraj2640
mod_vvisit_counterW tym tygodniu5520
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień16148
mod_vvisit_counterObecny miesiąc10991
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc68923
mod_vvisit_counterŁącznie7245629

Online (20 minut temu): 33
Twój IP: 3.235.228.219
,
Dzisiaj: Jul 05, 2022
Rozwiązania komunikacyjne w gminie Koszyce PDF Print E-mail
Wednesday, 16 February 2011 14:01

15 lutego 2011r. w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach odbyło się spotkanie poświęcone rozwiązaniom komunikacyjnym w gminie Koszyce.

Inicjatorem i organizatorem spotkania był Wójt Gminy Koszyce – Stanisław Rybak.

W spotkaniu wzięli udział: p. Kazimierz Barczyk -  Przewodniczący Sejmiku Małopolskiego, Honorowy Obywatel Gminy Koszyce, p. Zbigniew Wójcik – Starosta Powiatu Proszowickiego, Radni Gminy Koszyce, sołtysi, pracownicy samorządowi, przedstawiciele mieszkańców Koszyc i Sokołowic.

Wójt Gminy – Stanisław Rybak przedstawił obszerną informację na temat rozwiązań komunikacyjnych w gminie Koszyce ilustrowaną prezentacją multimedialną.

Nawiązał w niej do uwarunkowań historycznych i chronologicznie przedstawił działania gminy zmierzające do rozwiązania problemów komunikacyjnych.

Wspomniał iż przez  Koszyce wiodła tzw. „droga ruska”, czyli prastary szlak handlowy z Wrocławia przez Kraków, Sandomierz do Kijowa.  Tędy wiódł również trakt królewski z Krakowa przez Korczyn  w kierunku Lublina i  Litwy. Skrzyżowanie tych dwóch głównych szlaków powodowało szybki rozwój rzemiosła i handlu, a także decydowało o rozbudowie miasta i liczebności mieszkańców.  W pobliżu Koszyc w Morsku funkcjonował port zbożowy na nabrzeżu Wisły, dokąd przybijały barki z solą, drewnem  i skąd wywoziły zboże i wyroby miejscowego rzemiosła.

Następnie poinformował że w październiku 2008r. gmina Koszyce została członkiem zwyczajnym Organizacji Turystycznej p.n. „Szlak Jagielloński”, której celem jest reaktywowanie historycznego szlaku Kraków – Lublin – Wilno przez Koszyce jako międzynarodowego szlaku turystycznego.

Nawiązał do szlaków komunikacyjnych na południe Polski, do przeprawy promowej jaka funkcjonowała na Wiśle do listopada 2002r. a także do budowy mostu na Wiśle i jego oddaniu do użytku 24 października 2002r., po którym diametralnie zmieniła się sytuacja komunikacyjna na terenie gminy. Powstały nowe połączenia komunikacyjne ale i problemy z niedostosowanymi do takiego ruchu drogami, szczególnie w ciągu komunikacyjnym drogi wojewódzkiej nr 768 w miejscowości Sokołowice gdzie natężeniu ruchu ciężkich pojazdów stanowi ogromną uciążliwość dla mieszkańców a na odcinku do mostu na Wiśle wręcz uniemożliwia poruszanie się pieszym, rowerzystom,  czy maszynom rolniczym. Nadmierne obciążenie nieprzystosowanej do takiego ruchu drogi powoduje pękanie budynków. Duże obciążenie ruchem odczuwane też jest na drodze krajowej nr 79. Zmusiło to gminę do  starań o wybudowanie obwodnicy.

W tym celu w 2004r. opracowany zostaje plan zagospodarowania przestrzennego obszaru przebiegu drogi głównej ruchu przyspieszonego Koszyce – Brzesko w granicach administracyjnych gminy Koszyce, na odcinku Podgaje – Sokołowice wraz z terenami przyległymi . Po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego pojawiła się możliwość przystąpienia  wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie do opracowania koncepcji budowy obwodnicy.

Koncepcja została opracowana w 2006 roku przez zainteresowane strony.

Opracowano 6 wariantów przebudowy drogi i wybrano jeden najbardziej funkcjonalny - wariant VI , który zakładał zmniejszenie kosztów o 50% w stosunku do wariantu pierwotnego.   Wówczas gmina została poinformowana przez  ZDW Kraków, że decyzją Zarządu Województwa w dniu 6 lipca 2006r przerwano prace projektowe.  Gmina wyraziła zdecydowany  sprzeciw takiej decyzji i dalej zwracała sie o podjecie rozmów z GDDKiA o równoczesną budowę obwodnicy drogi nr768 i nr 79 .  Od tamtej chwili Gmina Koszyce nieustannie wnioskuje o budowę obwodnicy. O wsparcie w tej sprawie zwracała się wielokrotnie do posłów i senatorów.

W kolejnym punkcie informacji Wójt omówił :

Realizowany  obecnie  przez Starostwo Powiatowe w Proszowicach projekt pn: „Usprawnienie systemu transportu drogowego  w wyniku przebudowy dróg powiatowych Nr K 1274K Proszowice - Koszyce  i 1275K Książnice Małe - Łapszów” w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 . Całkowita wartość projektu wynosi 10 103 305,66 zł. Dofinansowanie 65% kosztów kwalifikowalnych. Przy tej okazji wyraził duże uznanie dla Pana Starosty Zbigniewa Wójcika, za jego mądre decyzje i podejście do realizowanych inwestycji drogowych.

Budowę obwodnicy Szczurowej w ciągu drogi wojewódzkiej 768 z początkiem trasy na odcinku przy moście na rzece Wiśle. Obwodnica będzie się składać z dwóch odcinków: od mostu na Wiśle w miejscowości Górka do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 964 (Wieliczka-Szczurowa) oraz od skrzyżowania do miejscowości Niedzieliska. W miejscu skrzyżowania obwodnicy z drogą wojewódzką nr 964 powstanie rondo.

Powstanie Koszyckiej Strefy Aktywności Gospodarczej zlokalizowanej w Miejscowości Sokołowice - obejmującej grunty i tereny przyległe bezpośrednio do drogi wojewódzkiej nr 768 Koszyce – Brzesko. Droga ta łączy się z drogami krajowymi: nr 75 Brzesko – Nowy Sącz, oraz nr 87 Nowy Sącz – Stary Sącz – Piwniczna, Mniszek Nad Popradem  (granica polsko – słowacka ) – stanowiących połączenie komunikacyjne ciągów :

•       Warszawa (Łódź)  - Kielce – Koszyce – Brzesko – Nowy Sącz – Piwniczna Słowacja

•       Katowice – Olkusz – Słomniki – Koszyce – Dąbrowa Tarnowska - Tarnów – Rzeszów w kierunku wschodniej granicy Polski.

•       Katowice – Słomniki – Koszyce – Lublin

Omawiając  połączenia komunikacyjne Wójt wielokrotnie zwracał uwagę, że tym przysłowiowym wąskim gardłem jest odcinek drogi przez Sokołowice.

Na zakończenie informacji Wójt omówił też najważniejsze zagadnienia związane z gospodarką wodno-ściekową oraz związane z nią inwestycje. Poinformował też o rozpoczęciu realizacji  w systemie „zaprojektuj i wybuduj” drugiej hali sportowej przy Centrum  Oświatowym w Koszycach.

W dyskusji zabrali głos radni, mieszkańcy Sokołowic  i Koszyc zwracając uwagę na uciążliwości i niebezpieczeństwa związane z natężenie ruchu i brakiem chodników na odcinku drogi nr 768 do mostu na Wiśle i drogi krajowej 79 na odcinku do Witowa.

Zabierając głos - Kazimierz Barczyk - Przewodniczący Sejmiku Małopolskiego pozytywnie ocenił działalność gminy, Wójta Gminy, z dużym uznaniem wyraził się o strukturze budżetu gminy Koszyce gdzie ponad 50% stanowią środki na inwestycje. Poinformował, że w najbliższym czasie będzie miał okazję dwukrotnie spotkać się z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego i podejmie sprawę zasygnalizowaną przez Wójta Rybaka równoległego inicjowania przebudowy drogi wojewódzkiej 768 od strony województwa świętokrzyskiego, co wpłynie mobilizująco na władze województwa małopolskiego i może poprawić szanse realizacji budowy obwodnicy Koszyc. Wspomniał też o zainicjowanej przez niego samego praktyce wspierania samorządów gminnych w zakresie budowy chodników przy drogach wojewódzkich. Polega to na tym, że do każdej złotówki włożonej przez samorząd gminny, samorząd wojewódzki dołoży równowartość.  zaproponował aby skorzystać z tego przy budowie chodnika w Sokołowicach. Powiedział też, że będzie chciał rozmawiać z odpowiednimi osobami aby doprowadzić do spotkania z Zarządem Dróg Krajowych i Autostrad celem przedyskutowania problemu braku chodników przy drodze krajowej nr 79 i podjęcia budowy części obwodnicy Koszyc  mającej być częścią drogi krajowej 79.

Odpowiadając na pytanie Tadeusza Nawrota Przewodniczącego Rady Gminy Koszyce stwierdził, że nie może podać jakiejkolwiek daty budowy obwodnicy.

Zabierając głos – Starosta Zbigniew Wójcik – mówił o bardzo dobrej współpracy z  Wójtem – Stanisławem Rybakiem i gminą Koszyce. Podkreślił, że budowa drogi i obejścia przez Łapszów jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Docenił też gminę Koszyce, że pierwsza wystąpiła z inicjatywą przekazania własnych środków na realizowane wspólnie inwestycje.

Zdjęcia

 

 

 

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS