BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1225
mod_vvisit_counterWczoraj3255
mod_vvisit_counterW tym tygodniu17606
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień19922
mod_vvisit_counterObecny miesiąc34784
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc90821
mod_vvisit_counterŁącznie7360243

Online (20 minut temu): 48
Twój IP: 3.229.117.123
,
Dzisiaj: Sie 12, 2022
Co wydarzyło się w Muzeum... PDF Drukuj Email
poniedziałek, 21 lutego 2011 11:59

Ubiegły tydzień obfitował w ciekawe wydarzenia kulturalne.

Spotkanie autorskie

17 lutego odbyło się spotkanie autorskie z Ryszardem Dzieszyńskim – dziennikarzem, pisarzem, autorem wielu książek oraz około 6 tysięcy tekstów drukowanych w ponad stu tytułach prasowych w kraju i poza granicami.

Tematem spotkania była książka pt. „Czarny koń Bożogrobców”, której jednym z głównych bohaterów jest książę Jaksa. Powieść jest rekonstrukcją historiografii, rzucającej światło na kwestie krucjat Bożogrobców do Ziemi Świętej i na niektóre fakty historyczne. Zdaniem autora jest to rodzaj legendy o czarnym koniu, księciu Jaksie Gryficie i wyprawach krzyżowych, nie do końca zgodny z faktami historycznymi. Legendę autor zasłyszał od Marii Burzyńskiej ostatniej właścicielki zabytkowego, staropolskiego dworku Jana Matejki w Krzesławicach, a do napisania powieści nakłoniła pisarza żona, Małgorzata Chojnacka – Dzieszyńska, która jest również redaktorem wydania i autorem ilustracji.

Pisarzowi towarzyszyły na spotkaniu żona Małgorzata Chojnacka – Dzieszyńska, oraz córka, która czytała fragmenty książki. W spotkaniu wzięła udział młodzież z koszyckiego gimnazjum.

Inicjatorem spotkania był Pan Jerzy Drożdż – księgarz, działacz kulturalny, członek Bractwa Kurkowego w Krakowie.

Zdjęcia

Otwarcie wystawy

19 lutego odbyło sie otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Odkrywanie tajemnic Majów”. Fotografie powstały podczas realizacji Projektu Archeologicznego Nakum w ramach którego od 2006 roku prowadzone są badania wykopaliskowe na terenie starożytnego miasta Majów - Nakum - położonego w departamencie Peten w północnej Gwatemali.

Archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali w Nakum niezwykle ważnych dla miasta i całego regionu odkryć, rzucających nowe światło na historię cywilizacji Majów. Otwarcia wystawy oraz jej prezentacji dokonał dr Jarosław Źrałka, który wraz mgr Wiesławem  Koszkulem  kieruje wykopaliskami w Gwatemali. (Więcej informacji : http://www.nakum.pl/ )

Zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Zdjęcia

Pokaz tańca indyjskiego

19 lutego – w dalszej części wieczoru odbył się pokaz tańca indyjskiego w wykonaniu Zespołu Tańca Indyjskiego „AAJA NACHLE” działającego przy Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie.

Tańczyli: Tomasz Mushkil, instruktor tańca indyjskiego Bollywood oraz klasycznych tańców Bharatanatyam i Kathak, który doświadczenie taneczne oraz tytuł instruktora tańca zdobywał w Indiach u indyjskiej tancerki Asmita Shivpuri oraz u tancerki tańca Kathak - Namraty Rai. Towarzyszyła mu tancerka – Marta Szostek.

Zdjęcia

 

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS