BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1557
mod_vvisit_counterWczoraj2637
mod_vvisit_counterW tym tygodniu25193
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień17677
mod_vvisit_counterObecny miesiąc1557
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc100266
mod_vvisit_counterŁącznie7521831

Online (20 minut temu): 40
Twój IP: 44.192.26.60
,
Dzisiaj: Paź 01, 2022
Pierwsze efekty umowy partnerskiej z Derecske PDF Drukuj Email
piątek, 12 października 2012 11:12

Mimo krótkiego czasu jaki upłynął od podpisania umowy partnerskiej pomiędzy gminą Koszyce a miastem Derecske na Węgrzech widać już pierwsze jej efekty.

 

Realizację jej postanowień rozpoczęto od kontaktów kulturalnych. Otóż do Koszyc przybył węgierski zespół PG z Debreczyna, którego założycielem i liderem jest Jantyik Zsolt - piosenkarz, autor tekstów, wiceburmistrz Derecske, członek Zgromadzenie w województwie Bihar, a od 1 października br. Dyrektor Domu Kultury w Debreczynie.

Zespół w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. Na Węgrzech cieszy się ogromnym powodzeniem. Z tej okazji powstał film, którego twórcą jest Szomjas György, reżyser Laureat Nagrody imieniem Kossutha, od wielu lat związany z krakowskim festiwalem filmów dokumentalnych.

Gościnnie z zespołem wystąpił Halmos Béla - skrzypek, członek Akademii, założyciel węgierskiego ruchu tanecznego. W zeszłym roku, UNESCO uznało metodologię domu Tańca za  Światowe Dziedzictwo.

Podczas krótkiej wizyty w Polsce zespół dał 3 koncerty. W sali koncertowej szkoły muzycznej w Krakowie, na koncercie charytatywnym, w Koszycach na uroczystości z okazji Dnia Seniora, oraz w Zagórzu koło Niepołomic gdzie gościł w u zespołu folklorystycznego Zagórzanie.

Podczas wizyty w Koszycach członkowie zespołu oraz osoby towarzyszące spotkali się w Urzędzie Gminy z Wójtem Gminy – Stanisławem Rybakiem, następnie z młodzieżą w Centrum Oświatowym gdzie odbyła się projekcja filmu. Po uroczystości Dnia Seniora goście z Węgier zwiedzili gminę Koszyce. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja w Muzeum Ziemi Koszyckiej, z udziałem przedstawicieli koszyckiego samorządu. Tam też odbyła się projekcja filmu o zespole. Dyskutowano też nad rozszerzeniem kontaktów kulturalnych.

Jeszcze w tym roku nastąpi wymiana młodzieżowa. Już 19 października do Koszyc przebędzie 16-to osobowa grupa młodzieży z Węgier, która przez kilka dni pobytu weźmie udział w kilku wycieczkach krajoznawczych a także wspólnie z gimnazjalistami z Koszyc uczestniczyć będzie w lekcjach. Zakwaterowanie młodzieży z Węgier zapewnią rodzice uczniów, którzy z w listopadzie br. w ramach rewizyty odwiedzą Węgry.

Zdjęcia

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS