BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1485
mod_vvisit_counterWczoraj2149
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7306
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień14331
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38178
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc63059
mod_vvisit_counterŁącznie6880111

Online (20 minut temu): 19
Twój IP: 54.224.117.125
,
Dzisiaj: Sty 19, 2022
Góralska Muzyka w Muzeum PDF Drukuj Email
poniedziałek, 19 listopada 2012 10:19

18 listopada 2012 r. odbyło się w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach kolejne spotkanie z cyklu „Nie bójmy się marzeń – Koszyckie spotkania z Wybitnymi ludźmi”. Tym razem Muzeum gościło Krzysztofa Trebunię – Tutkę, któremu towarzyszyli: żona Anita i syn Jasiek.

 

Pan Krzysztof z urodzenia i zamiłowania – Góral i zakopiańczyk, hołdujący tradycji i walczący o jej przetrwanie. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, instruktorem l kl. o specjalności: muzyka, taniec i śpiew podhalański, nauczycielem dyplomowanym (od 1994 r. kształci młodzież w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem). Założyciel i lider rodzinnego zespołu Trebunie-Tutki,  zespołu złożonego ze swoich dzieci i wychowanków- Małe Trebunie-Tutki kapeli góralskiej Śleboda, autor audycji radiowych i prelekcji, pomysłodawca i autor wielu płyt z muzyką góralską, juror i konferansjer festiwali folklorystycznych i folkowych, m.in. warszawskiego festiwalu Polskiego Radia - Nowa Tradycja. Twórca prekursorskiego nurtu Nowej Muzyki Góralskiej, która jest kreatywną kontynuacją muzyki Skalnego Podhala i próbą ocalenia jej dla przyszłych pokoleń.

O tej właśnie pasji, barwnie opowiadał uczestnikom spotkania, prezentując wspólnie z synem Jaśkiem i żoną Anitą muzykę góralską, tańce.

Uczestnicy spotkania mieli też okazję poznać  i usłyszeć brzmienie wielu instrumentów góralskich począwszy od skrzypiec, gęśli, po piszczałki, fujarki oraz wielkie trąbity a skończywszy na kozie. Prezentacjom towarzyszyły anegdoty, zabawne piosenki oraz wspaniała góralska gwara. Pan Krzysztof opowiadał też o swoich przyjaźniach muzycznych.

Jako muzyk i kompozytor współpracuje z wybitnymi artystami, m.in. jamajskim zespołem Twinkle Brothers, kirgiskim Ordo Sakhna, Włodzimierzem Kiniorskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Ścierańskim, Katarzyną Gaertner, Sławomirem Wierzcholskim, Pawłem Kukizem, Wojciechem Waglewskim, Mateuszem Pospieszalskim, Krzesimirem Dębskim, Andrew Cronshaw. \

Wiele uwagi poświęcił swojej drugiej pasji – architekturze, opowiadając o wpływie kultury góralskiej na architekturę, prezentując przykłady wspaniałego stylu zakopiańskiego.

Opowiadaniom i grze na instrumentach towarzyszyły pokazy multimedialne, w postaci fragmentów filmów z koncertów, zdjęć z podróży artystycznych po całym świecie a w szczególności najdłuższej obejmującej Chiny i Stany Zjednoczone.

Sponsorem spotkania był Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Solcu Zdroju.

Zdjęcia