BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj360
mod_vvisit_counterWczoraj1903
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4029
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień13602
mod_vvisit_counterObecny miesiąc2263
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc58553
mod_vvisit_counterŁącznie6279225

Online (20 minut temu): 12
Twój IP: 3.239.192.241
,
Dzisiaj: Mar 02, 2021
Góralska Muzyka w Muzeum PDF Drukuj Email
poniedziałek, 19 listopada 2012 10:19

18 listopada 2012 r. odbyło się w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach kolejne spotkanie z cyklu „Nie bójmy się marzeń – Koszyckie spotkania z Wybitnymi ludźmi”. Tym razem Muzeum gościło Krzysztofa Trebunię – Tutkę, któremu towarzyszyli: żona Anita i syn Jasiek.

 

Pan Krzysztof z urodzenia i zamiłowania – Góral i zakopiańczyk, hołdujący tradycji i walczący o jej przetrwanie. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, instruktorem l kl. o specjalności: muzyka, taniec i śpiew podhalański, nauczycielem dyplomowanym (od 1994 r. kształci młodzież w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem). Założyciel i lider rodzinnego zespołu Trebunie-Tutki,  zespołu złożonego ze swoich dzieci i wychowanków- Małe Trebunie-Tutki kapeli góralskiej Śleboda, autor audycji radiowych i prelekcji, pomysłodawca i autor wielu płyt z muzyką góralską, juror i konferansjer festiwali folklorystycznych i folkowych, m.in. warszawskiego festiwalu Polskiego Radia - Nowa Tradycja. Twórca prekursorskiego nurtu Nowej Muzyki Góralskiej, która jest kreatywną kontynuacją muzyki Skalnego Podhala i próbą ocalenia jej dla przyszłych pokoleń.

O tej właśnie pasji, barwnie opowiadał uczestnikom spotkania, prezentując wspólnie z synem Jaśkiem i żoną Anitą muzykę góralską, tańce.

Uczestnicy spotkania mieli też okazję poznać  i usłyszeć brzmienie wielu instrumentów góralskich począwszy od skrzypiec, gęśli, po piszczałki, fujarki oraz wielkie trąbity a skończywszy na kozie. Prezentacjom towarzyszyły anegdoty, zabawne piosenki oraz wspaniała góralska gwara. Pan Krzysztof opowiadał też o swoich przyjaźniach muzycznych.

Jako muzyk i kompozytor współpracuje z wybitnymi artystami, m.in. jamajskim zespołem Twinkle Brothers, kirgiskim Ordo Sakhna, Włodzimierzem Kiniorskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Ścierańskim, Katarzyną Gaertner, Sławomirem Wierzcholskim, Pawłem Kukizem, Wojciechem Waglewskim, Mateuszem Pospieszalskim, Krzesimirem Dębskim, Andrew Cronshaw. \

Wiele uwagi poświęcił swojej drugiej pasji – architekturze, opowiadając o wpływie kultury góralskiej na architekturę, prezentując przykłady wspaniałego stylu zakopiańskiego.

Opowiadaniom i grze na instrumentach towarzyszyły pokazy multimedialne, w postaci fragmentów filmów z koncertów, zdjęć z podróży artystycznych po całym świecie a w szczególności najdłuższej obejmującej Chiny i Stany Zjednoczone.

Sponsorem spotkania był Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Solcu Zdroju.

Zdjęcia

 

Szukaj

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Dobry Start 300 dla ucznia

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl