BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1196
mod_vvisit_counterWczoraj3255
mod_vvisit_counterW tym tygodniu17577
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień19922
mod_vvisit_counterObecny miesiąc34755
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc90821
mod_vvisit_counterŁącznie7360214

Online (20 minut temu): 54
Twój IP: 3.229.117.123
,
Dzisiaj: Sie 12, 2022
Spotkanie z prof. Franciszkiem Ziejką PDF Drukuj Email
czwartek, 13 grudnia 2012 11:42

12 grudnia odbyło  się spotkanie  autorskie z prof. Franciszkiem Ziejką - wieloletnim rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczącym Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Miasta Krakowa. Spotkanie było kolejnym z cyklu pt. „Nie bójmy się marzeń – Koszyckie spotkania z wybitnymi ludźmi” w ramach realizowanego przez Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach projektu.

 

Uczestnicy wysłuchali wykładu prof. Ziejki na temat realizacji marzeń – „Droga do sukcesu”. Profesor niezwykle ciekawie opowiedział o swojej „drodze do sukcesu”, o trudach, ciężkiej pracy, która zaowocowała karierą naukową, o ludziach których spotkał na swojej drodze. Przesłaniem tej opowieści było hasło aby nie bać się marzyć i wytrwale realizować wytyczone   cele, być upartym, bo czasem rzeczy na pozór nierealne stają się realnymi.

Dziękując za przybycie na spotkanie Wójt Gminy Koszyce Stanisław Rybak wręczył profesorowi wydawnictwa promujące gminę Koszyce, profesor z kolei zrewanżował się wręczając swoją publikację. W spotkaniu oprócz dorosłych uczestników wzięli udział uczniowie klas III tutejszego gimnazjum. 

Franciszek Ziejka, urodzony w pobliskim Radłowie polski uczony, historyk literatury polskiej, profesor nauk humanistycznych, w latach 1999–2005 rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po ukończeniu jej na UJ rozpoczął pracę w Instytucie Filologii Polskiej tej uczelni. W 1971 uzyskał stopień naukowy doktora, broniąc rozprawy poświęconej symbolice Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W 1982 habilitował się na podstawie pracy zatytułowanej Złota legenda chłopów polskich. W 1991 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych i objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 1998 został profesorem zwyczajnym.

Trzykrotnie delegowany do pracy na uniwersytetach europejskich, m.in. na Uniwersytecie Prowansalskim w Aix-en-Provence, następnie na Uniwersytecie Lizbońskim, gdzie z jego inicjatywy powstał pierwszy w Portugalii lektorat języka i kultury polskiej, wreszcie - w Institut National des Langues et Civilisations Orientales (tzw. Nowa Sorbona) w Paryżu.

W swej akademickiej karierze był m.in. wicedyrektorem Instytutu Filologii Polskiej, pełnił funkcję dziekana Wydziału Filologicznego, prorektora i wreszcie – rektora UJ.  Sprawował tę funkcję przez dwie kadencje. Podczas jej pełnienia był m.in. przewodniczącym Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, członkiem Narodowej Rady Integracji Europejskiej przy Prezesie Rady Ministrów oraz członkiem Komitetu Polska w Zjednoczonej Europie przy prezydium PAN. W okresie jego pierwszej kadencji rektorskiej doszło do uchwalenia przez Sejm ustawy o współfinansowaniu budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 roku objął funkcję przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Jest również członkiem polskiego PEN Clubu. Jest autorem i redaktorem licznych publikacji naukowych, takich jak m.in. W kręgu mitów polskich (1977), Paryż młodopolski (1993), Poeci, misjonarze, uczeni. Z dziejów kultury i literatury polskiej (1998). Napisał również kilka sztuk teatralnych zaprezentowanych przez Teatr Faktu Telewizji Polskiej, m.in. Narodziny legendy (1988), Polski listopad (1989), Traugutt (1991). Jest też twórcą kilku słuchowisk radiowych.

Zdjęcia

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS