BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1580
mod_vvisit_counterWczoraj2149
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7401
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień14331
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38273
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc63059
mod_vvisit_counterŁącznie6880206

Online (20 minut temu): 27
Twój IP: 54.224.117.125
,
Dzisiaj: Sty 19, 2022
Kulinarne spotkanie z Dariuszem Gnatowskim PDF Drukuj Email
wtorek, 22 października 2013 13:42

W niedzielę 20 października w Muzeum Ziemi Koszyckiej odbyło się spotkanie kulinarne z popularnym aktorem teatralnym, filmowym i kabaretowym,  wielbicielem i znawca dawnych potraw i smaków  - Dariuszem Gnatowskim.

 

Pan Dariusz gotując opowiadał o swoich fascynacjach kulinarnych kuchnią śródziemnomorską oraz naszą polską, wywodzącą się z bogatej tradycji kuchni staropolskiej. Opowiadał o pochodzeniu niektórych warzyw, owoców, o ich walorach smakowych oraz zdrowotnych. Co rusz wtrącał cytaty z literatury polskiej sławiącej naszą kuchnię. Przeczytał fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza opisujący ucztę oraz grzybobranie, wtrącił kilka wersów z  „Zemsty” Aleksandra Hrabiego Fredry. Pokaz kulinarny oparty był o dary jesieni, produkty występujące na naszym terenie. Pierwszym daniem jakie przyrządził wspólnie z towarzyszącym mu kucharzem była wyśmienita zupa dyniowa, kolejnym makaron z polędwiczkami oraz grzybami, na deser zaserwował gruszki duszone w cukrze, polane palącą się „śliwowicą łącką”. Wszystkimi potrawami częstował uczestników spotkania. Wiele mówił też o swojej pracy aktorskiej, przedstawieniach teatralnych w których występuje. Nawiązał także do spektaklu  „Andropauza 2” w którym występuje, a który dwa dni wcześniej oglądała grupa nauczycieli z Koszyc. Na koniec zaprosił koszycką publiczność do odwiedzania krakowskich teatrów, a szczególnie Teatru Stu, w którym najczęściej występuje.

Spotkanie z Dariuszem Gnatowskim było kolejnym z cyklu spotkań realizowanych przez Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach w ramach projektu „Wzrost aktywności i integracji mieszkańców poprzez udział w spotkaniach z wybitnymi ludźmi życia społecznego i artystycznego”. Oś 4 Leader w ramach PROW 2007 – 2013 Działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3 ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej Osi.

Zdjęcia