BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1557
mod_vvisit_counterWczoraj2149
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7378
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień14331
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38250
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc63059
mod_vvisit_counterŁącznie6880183

Online (20 minut temu): 34
Twój IP: 54.224.117.125
,
Dzisiaj: Sty 19, 2022
Kolejne ciekawe spotkanie PDF Drukuj Email
wtorek, 25 marca 2014 12:47

Pierwsze miesiące 2014r. w działalności Muzeum Ziemi Koszyckiej obfitowały w ciekawe wydarzenia, a to za sprawą „spotkań z wybitnymi ludźmi życia społecznego i artystycznego”. Po spotkaniach: ze sportowcem, maratończykiem - Jerzym Skarżyńskim, lekarzem specjalistą chorób płuc – dr Wojciechem Skuchą, sędzią sądu okręgowego w Krośnie – Arturem Lipińskim, znaną i popularną dziennikarką TVN – Ewą Drzyzgą, 23 marca do Muzeum przybyła znana m. in. z programu telewizji TVN sędzia Anna Maria Wesołowska.

 

Pani Sędzia przez 32 lata orzekała w sprawach karnych, spotykając się z najcięższymi zbrodniami jak zabójstwa, gwałty, rozboje, włamania a także przestępstwami popełnianymi przez nieletnich. Gdy na ławie oskarżonych coraz częściej widziała młodych ludzi, sądzonych za podrabianie legitymacji szkolnych, podpisu rodziców, graffiti na murach czy bójki w szkole zdecydowała, że warto zacząć uświadamiać młodzież i mówić o tym, gdzie są granice między wygłupem a przestępstwem.

Głównym problemem poruszonym na spotkaniu było: jak żyć bezpiecznie w dzisiejszej rzeczywistości. Sędzia mówiła o nowych zagrożeniach, jakie czyhają na młodych ludzi, o cyberprzemocy, o przemocy rówieśniczej, o zbyt wczesnej inicjacji seksualnej, ale również o groomingu. Tłumaczyła, że dzieci muszą nauczyć się, jak bronić się przed dzisiejszą rzeczywistością. Mówiła także o tym, że dzieciom zacierają się granice między tym co jest dobre a co złe, co jest wygłupem a co przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Mówiła, że nie stawiamy granic, nie wynosimy wartości z domu, a to co przynosi świat zewnętrzny jest pozbawione wartości. Dzieci się w tym wszystkim gubią. Pani Sędzia wiele uwagi poświęciła też problemom przemocy w rodzinie nie tylko tej fizycznej ale i psychicznej. Mówiła też o innych  formach krzywdzenia dzieci jak eurosieroctwo i wykorzystywanie dzieci w konfliktach około rozwodowych.

Zaproponowała aby w szkołach zakładać „kąciki prawne”, gdzie powinny się znaleźć pewne regulacje dotyczące właśnie problemów dzieci (przepisy mówiące o przemocy rówieśniczej czy cyberprzemocy).

Sędzia Anna Maria Wesołowska wspomniała też o swojej książce będącej zbiorem drukowanych przez dwa lata w „Dzienniku Łódzkim” felietonów pt. „Sędzia Wesołowska doradza nauczycielom i uczniom ”. Aby bliżej poznać te problemy zaproponowała, że egzemplarze tej książki pozostawi w Muzeum i bibliotece szkolnej.

Na koniec Pani Sędzia odpowiadała na pytania dotyczące swojej pracy sędziowskiej oraz programu telewizyjnego pt. „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, emitowanego na antenie telewizji TVN.

Spotkanie z było kolejnym w ramach projektu pn. „Spotkania z wybitnymi ludźmi życia społecznego i artystycznego szansą na wzrost aktywności i integrację mieszkańców” realizowanym w zakresie Małych Projektów w ramach działania 413  Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007 - 2013.

W poniedziałek 24 marca Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z młodzieżą Centrum Oświatowego w Koszycach. W spotkaniu wzięła udział młodzież klas szóstych oraz całe gimnazjum.
Zdjęcia