BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1440
mod_vvisit_counterWczoraj3255
mod_vvisit_counterW tym tygodniu17821
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień19922
mod_vvisit_counterObecny miesiąc34999
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc90821
mod_vvisit_counterŁącznie7360458

Online (20 minut temu): 55
Twój IP: 3.229.117.123
,
Dzisiaj: Sie 12, 2022
Kolejne ciekawe spotkanie PDF Drukuj Email
wtorek, 25 marca 2014 12:47

Pierwsze miesiące 2014r. w działalności Muzeum Ziemi Koszyckiej obfitowały w ciekawe wydarzenia, a to za sprawą „spotkań z wybitnymi ludźmi życia społecznego i artystycznego”. Po spotkaniach: ze sportowcem, maratończykiem - Jerzym Skarżyńskim, lekarzem specjalistą chorób płuc – dr Wojciechem Skuchą, sędzią sądu okręgowego w Krośnie – Arturem Lipińskim, znaną i popularną dziennikarką TVN – Ewą Drzyzgą, 23 marca do Muzeum przybyła znana m. in. z programu telewizji TVN sędzia Anna Maria Wesołowska.

 

Pani Sędzia przez 32 lata orzekała w sprawach karnych, spotykając się z najcięższymi zbrodniami jak zabójstwa, gwałty, rozboje, włamania a także przestępstwami popełnianymi przez nieletnich. Gdy na ławie oskarżonych coraz częściej widziała młodych ludzi, sądzonych za podrabianie legitymacji szkolnych, podpisu rodziców, graffiti na murach czy bójki w szkole zdecydowała, że warto zacząć uświadamiać młodzież i mówić o tym, gdzie są granice między wygłupem a przestępstwem.

Głównym problemem poruszonym na spotkaniu było: jak żyć bezpiecznie w dzisiejszej rzeczywistości. Sędzia mówiła o nowych zagrożeniach, jakie czyhają na młodych ludzi, o cyberprzemocy, o przemocy rówieśniczej, o zbyt wczesnej inicjacji seksualnej, ale również o groomingu. Tłumaczyła, że dzieci muszą nauczyć się, jak bronić się przed dzisiejszą rzeczywistością. Mówiła także o tym, że dzieciom zacierają się granice między tym co jest dobre a co złe, co jest wygłupem a co przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Mówiła, że nie stawiamy granic, nie wynosimy wartości z domu, a to co przynosi świat zewnętrzny jest pozbawione wartości. Dzieci się w tym wszystkim gubią. Pani Sędzia wiele uwagi poświęciła też problemom przemocy w rodzinie nie tylko tej fizycznej ale i psychicznej. Mówiła też o innych  formach krzywdzenia dzieci jak eurosieroctwo i wykorzystywanie dzieci w konfliktach około rozwodowych.

Zaproponowała aby w szkołach zakładać „kąciki prawne”, gdzie powinny się znaleźć pewne regulacje dotyczące właśnie problemów dzieci (przepisy mówiące o przemocy rówieśniczej czy cyberprzemocy).

Sędzia Anna Maria Wesołowska wspomniała też o swojej książce będącej zbiorem drukowanych przez dwa lata w „Dzienniku Łódzkim” felietonów pt. „Sędzia Wesołowska doradza nauczycielom i uczniom ”. Aby bliżej poznać te problemy zaproponowała, że egzemplarze tej książki pozostawi w Muzeum i bibliotece szkolnej.

Na koniec Pani Sędzia odpowiadała na pytania dotyczące swojej pracy sędziowskiej oraz programu telewizyjnego pt. „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, emitowanego na antenie telewizji TVN.

Spotkanie z było kolejnym w ramach projektu pn. „Spotkania z wybitnymi ludźmi życia społecznego i artystycznego szansą na wzrost aktywności i integrację mieszkańców” realizowanym w zakresie Małych Projektów w ramach działania 413  Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007 - 2013.

W poniedziałek 24 marca Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z młodzieżą Centrum Oświatowego w Koszycach. W spotkaniu wzięła udział młodzież klas szóstych oraz całe gimnazjum.
Zdjęcia

 

 

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS