BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1556
mod_vvisit_counterWczoraj2149
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7377
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień14331
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38249
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc63059
mod_vvisit_counterŁącznie6880182

Online (20 minut temu): 35
Twój IP: 54.224.117.125
,
Dzisiaj: Sty 19, 2022
Piknik obywatelski PDF Drukuj Email
niedziela, 26 października 2014 17:52

26 września odbył się piknik obywatelski, jako jedno z działań gminy Koszyce mające na celu integrację społeczeństwa, aktywizowanie mieszkańców i budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Na zaproszenie Wójta Gminy Stanisława Rybaka do Muzeum Ziemi Koszyckiej, które było miejscem imprezy przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, radni, sołtysi, przedstawiciele oświaty w sumie ok. 100 osób. Spotkanie otworzył Stanisław Rybak Wójt Gminy, powitał zebranych a następnie mówił o znaczeniu organizacji pozarządowych działających na terenie gminy. Podawał konkretne przykłady działalności stowarzyszeń na rzecz mieszkańców, podkreślił ogromną potrzebę ich dalszego rozwoju oraz znaczenie w  budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i współdecydowaniu o przyszłości gminy. W swojej wypowiedzi odnosił się też do zapisów dotyczących organizacji pozarządowych w strategii rozwoju gminy na lata 2012 – 2020. Kolejny wykład na temat działalności organizacji pozarządowych na terenie gminy Koszyce wygłosiła Sekretarz Gminy Koszyce Jolanta Chłopek. Mówiła o konkretnych zadaniach zleconych przez gminę jakie w ramach konkursów wykonywały poszczególne stowarzyszenia i organizacje. Szczegółowo mówiła o wydatkowanych na ten cel środkach, propozycjach na następny rok. Dla zobrazowania działalności organizacji, stowarzyszeń pokazana została przygotowana przez Ryszarda Stojka – Insp. ds. kultury i promocji gminy -  prezentacja multimedialna składająca się z ok. 200 fotografii pokazujących organizacje pozarządowe w działaniu.

 

Bardzo ważnym punktem spotkania z organizacjami był wykład Mirosława Legutko, wybitnego znawcy finansów publicznych, autora wielu opracowań, członka kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, który w bardzo ciekawy i żywy sposób mówił o zasadach finansowania działalności organizacji pozarządowych, zasadach przyznawania dotacji i ich rozliczania.

Aby  uatrakcyjnić spotkanie organizatorzy zadbali o oprawę artystyczną i kulinarną pikniku. Wystąpił 4 osobowy zespół artystów z Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Artyści w trzech odsłonach zaprezentowali różne gatunku muzyki. W pierwszej ubrani w stroje wieczorowe wykonali znane standardy musicalowe. W drugiej odsłonie już w innych kreacjach piosenki rozrywkowe, przeboje filmowe. Trzecia odsłona to piosenki zespołu Śląsk znane i lubiane utwory ludowe i biesiadne. Tym razem artyści wystąpili w strojach ludowych.

Stroną kulinarną pikniku zajęły się panie ze Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych Gminy Koszyce z Książnic Wielkich. W specjalnie ustawionych namiotach serwowały wspaniały bigos, gołąbki oraz ciasta. Natomiast myśliwi z koła Lis serowali pieczonego dzika oraz pasztet z sarny. Oni też zorganizowali wystawę trofeów myśliwskich. Oprócz wystawy łowieckiej była także wystawa gołębi pocztowych oraz trofeów zdobytych w konkurencji lotowej. Koszycka sekcja Związku Hodowców Gołębi Pocztowych należy do przodujących w kraju. Jej członkowie a w szczególności Jerzy Kubik posiadają wiele tytułów mistrza Polski. Swoją wystawę rękodzieła artystycznego zaprezentowały też Panie z sekcji Babskie Fajfy, których przedmioty, ozdoby, biżuteria to małe dzieła sztuki. Imprezie towarzyszyła plenerowa wystawa fotograficzna pt. "Wisła w Małopolsce".

Zdjęcia