BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1367
mod_vvisit_counterWczoraj3255
mod_vvisit_counterW tym tygodniu17748
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień19922
mod_vvisit_counterObecny miesiąc34926
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc90821
mod_vvisit_counterŁącznie7360385

Online (20 minut temu): 34
Twój IP: 3.229.117.123
,
Dzisiaj: Sie 12, 2022
Obchody Święta Niepodległości w Koszycach PDF Drukuj Email
czwartek, 13 listopada 2014 09:09

W dniu 10 listopada 2014r. w przeddzień 96 rocznicy odzyskania niepodległości w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach odbyła się uroczystość poświęcona temu niezwykłemu wydarzeniu.

 

Swoją obecnością zaszczycili goście w osobach:

 • p. Stanisław Rybak – Wójt Gminy Koszyce
 • p. Tadeusz Nawrot – Przewodniczący Rady Gminy Koszyce
 • ks. Kanonik Adam Pawlik – Proboszcz Parafii Koszyce
 • ks. Kanonik Wiesław Baran – Proboszcz Parafii Książnice Wielkie
 • p. Eugeniusz Molski – autor wystawy „Piękne Madonny – Śliczne Anioły”
 • Ojciec Eugeniusz Grzywacz - dyrektor „Centrum Wiara i Kultura” w Hebdowie - ośrodka duchowości chrześcijańskiej, pijar, historyk sztuki, duszpasterz i pedagog
 • p. Peter Krupa – muzyk, aktor, plastyk ze Słowacji
 • Krystyna Baniowska-Stąsik – kolekcjonerka dzieł sztuki z Francji
 • P. Joanna Kęsek – Wiceprezes Muzeum w Bochni
 • P. Ireneusz Pokigo – Prezes Stowarzyszenia „Koszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku”
 • P. Piotr Skwara – Dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Koszycach

Oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Koszyce oraz goście z Bochni i Kazimierzy Wielkiej.

Zebranych powitał dyr. Muzeum Stanisław Szymański. Uroczystość otworzył Wójt Gminy p. Stanisław Rybak, który w swoim wystąpieniu nawiązał do tragizmu a zarazem heroizmu narodu polskiego w walce o wolność i niepodległość, w walce o godność narodową, język ojczysty, kulturę. Nawiązał również do teraźniejszości, czyli do tego co dzieje się w kraju, Europie, i na świecie. „Tylko zjednoczeni jako naród, mając na uwadze jego dobro możemy być postrzegani jako partnerzy na arenie międzynarodowej. Wszelkie podziały tylko osłabiają nas. Oddając hołd pokoleniom, które walczyły i oddawały swoje życie za wolność Ojczyzny Wójt Gminy Stanisław Rybak życzył zebranym z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości zdrowia, wszelkiej pomyślności i wytrwałości w dążeniu do silnej, opartej na zdrowych zasadach Ojczyzny.

Po części oficjalnej odbył się koncert w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej. W pierwszej części koncertu artyści zaprezentowali repertuar patriotyczny. W drugiej części zebrani usłyszeli słynne arie z oper, operetek i musicali.

Następnie odbył się wernisaż wystawy p. Eugeniusza Molskiego pt. „Piękne Madonny – Śliczne Anioły”. Sylwetkę i twórczość autora wystawy przybliżyli: Ojciec Eugeniusz Grzywacz z Hebdowa, oraz Krystyna Baniowska-Stąsik – kolekcjonerka dzieł sztuki z Francji.

W trakcie otwarcia wystawy z krótkim recitalem gry na unikatowym instrumencie „fujarze” wystąpił przyjaciel p. Eugeniusza Molskiego p. Peter Krupa ze Słowacji. W ostatniej części spotkania Dyrektor Muzeum Stanisław Szymański przedstawił informację o realizacji „Małych Projektów” z EFPROW, którego edycja kończy się 31 grudnia 2014r. a dzięki którym Muzeum zorganizowało 50 imprez kulturalnych.

A oto projekty realizowane od 2010 roku.

 1. „Regionalizm – wartości – tradycje” koszt operacji 34700,00, kwota pomocy 16700,00, zakup strojów regionalnych, 2 wystawy, 2 koncerty, 2 przeglądy.
 2. „Tygiel kulturowy Koszyc – poznanie kultur innych narodów i rodzimej poprzez „Koszyckie Spotkania Kultur”. Koszt operacji 24334,48, kwota pomocy 16291,00. Impreza plenerowa na Koszyckim Rynku, zespoły z Ukrainy, Białorusi, koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu „Chmielnikers”, koncert muzyki kompozytorów polskich, koncert muzyki starocerkiewnej, wystawa ikon, koncert chopinowski.
 3. „Nie bójmy się marzeń – koszyckie spotkania z wybitnymi ludźmi”.  Koszt operacji 16948,00, kwota pomocy 11760,00. W spotkania uczestniczyli m.in.: prof. Franciszek Ziejka, Elżbieta i Andrzej Lisowscy – podróżnicy, o. Leon Knabit, Krzysztof Trebunia-Tutka, Tamara Kalinowska – piosenkarka.
 4. „Wyposażenie Muzeum poprzez zakup sprzętu warunkiem poprawy efektywności i funkcjonalności placówki”. Koszt operacji 18890,52, kwota pomocy 10750,70. Zakupiono sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy.
 5. Spotkania z wybitnymi ludźmi życia społecznego i artystycznego szansą na wzrost aktywności i integrację mieszkańców. Koszt operacji 60000,00, kwota pomocy 48000,00. W spotkania uczestniczyli m.in. Anna Dymna, dr Wojciech Skucha, Romuald Koperski – podróżnik, Dariusz Gnatowski – aktor, Alicja Majewska – piosenkarka, Monika Węgiel-Jarocińska – aktorka piosenkarka, Ewa Drzyzga – publicystka, odbył się koncert muzyki biesiadnej i młodzieżowej.
 6. „Zakup instrumentów muzycznych dla Muzeum Ziemi Koszyckiej szansą na podniesienie jakości i poziomu artystycznego koncertów, konkursów i przeglądów. Koszt operacji 38130,00 kwota pomocy 24800,00. Zakupiono 2 pianina.
 7. Organizacja tematycznych wykładów, koncertów i wystaw szansą na budowanie społeczeństwa obywatelskiego i zaufania społecznego”. Koszt operacji 32750,00 kwota pomocy 262000,00. W ramach projektu zorganizowano: wykłady o tematyce samorządowej i obywatelskiej, wystawy, koncerty: artystów zespołu „Śląsk”, Wojciecha Gąsowskiego, dwukrotnie artystów Opery Krakowskiej.

Koszty tych 7 operacji wyniosły 225753,00, kwota pomocy z EFPROW 154501,70 zł, środki własne 71251,30 zł.

W ramach zrealizowanych projektów w latach 2011- 2014 Muzeum zorganizowało 29 spotkań, wystaw, 21 koncertów.

Kończąc Dyrektor Muzeum wyraził serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Koszyce p. Stanisławowi Rybakowi za wszechstronną pomoc w realizacji „małych projektów”, za inicjatywę w doborze zadań przy ich opracowywaniu, za popularyzację i dbałość o rozwój kultury w gminie. Słowa podziękowania skierował pod adresem Przewodniczącego Rady Gminy Koszyce p. Tadeusza Nawrota i Radnych Gminy za przychylność i pomoc przy realizacji operacji. Dyrektor Muzeum podziękował p. Ryszardowi Stojkowi – Inspektorowi ds. Kultury i Promocji gminy, za okazaną pomoc przy pisaniu projektów.

Zdjęcia

 

 

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS