BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1508
mod_vvisit_counterWczoraj2149
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7329
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień14331
mod_vvisit_counterObecny miesiąc38201
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc63059
mod_vvisit_counterŁącznie6880134

Online (20 minut temu): 31
Twój IP: 54.224.117.125
,
Dzisiaj: Sty 19, 2022
Obchody Święta Niepodległości w Koszycach PDF Drukuj Email
czwartek, 13 listopada 2014 09:09

W dniu 10 listopada 2014r. w przeddzień 96 rocznicy odzyskania niepodległości w Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach odbyła się uroczystość poświęcona temu niezwykłemu wydarzeniu.

 

Swoją obecnością zaszczycili goście w osobach:

 • p. Stanisław Rybak – Wójt Gminy Koszyce
 • p. Tadeusz Nawrot – Przewodniczący Rady Gminy Koszyce
 • ks. Kanonik Adam Pawlik – Proboszcz Parafii Koszyce
 • ks. Kanonik Wiesław Baran – Proboszcz Parafii Książnice Wielkie
 • p. Eugeniusz Molski – autor wystawy „Piękne Madonny – Śliczne Anioły”
 • Ojciec Eugeniusz Grzywacz - dyrektor „Centrum Wiara i Kultura” w Hebdowie - ośrodka duchowości chrześcijańskiej, pijar, historyk sztuki, duszpasterz i pedagog
 • p. Peter Krupa – muzyk, aktor, plastyk ze Słowacji
 • Krystyna Baniowska-Stąsik – kolekcjonerka dzieł sztuki z Francji
 • P. Joanna Kęsek – Wiceprezes Muzeum w Bochni
 • P. Ireneusz Pokigo – Prezes Stowarzyszenia „Koszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku”
 • P. Piotr Skwara – Dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Koszycach

Oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Koszyce oraz goście z Bochni i Kazimierzy Wielkiej.

Zebranych powitał dyr. Muzeum Stanisław Szymański. Uroczystość otworzył Wójt Gminy p. Stanisław Rybak, który w swoim wystąpieniu nawiązał do tragizmu a zarazem heroizmu narodu polskiego w walce o wolność i niepodległość, w walce o godność narodową, język ojczysty, kulturę. Nawiązał również do teraźniejszości, czyli do tego co dzieje się w kraju, Europie, i na świecie. „Tylko zjednoczeni jako naród, mając na uwadze jego dobro możemy być postrzegani jako partnerzy na arenie międzynarodowej. Wszelkie podziały tylko osłabiają nas. Oddając hołd pokoleniom, które walczyły i oddawały swoje życie za wolność Ojczyzny Wójt Gminy Stanisław Rybak życzył zebranym z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości zdrowia, wszelkiej pomyślności i wytrwałości w dążeniu do silnej, opartej na zdrowych zasadach Ojczyzny.

Po części oficjalnej odbył się koncert w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej. W pierwszej części koncertu artyści zaprezentowali repertuar patriotyczny. W drugiej części zebrani usłyszeli słynne arie z oper, operetek i musicali.

Następnie odbył się wernisaż wystawy p. Eugeniusza Molskiego pt. „Piękne Madonny – Śliczne Anioły”. Sylwetkę i twórczość autora wystawy przybliżyli: Ojciec Eugeniusz Grzywacz z Hebdowa, oraz Krystyna Baniowska-Stąsik – kolekcjonerka dzieł sztuki z Francji.

W trakcie otwarcia wystawy z krótkim recitalem gry na unikatowym instrumencie „fujarze” wystąpił przyjaciel p. Eugeniusza Molskiego p. Peter Krupa ze Słowacji. W ostatniej części spotkania Dyrektor Muzeum Stanisław Szymański przedstawił informację o realizacji „Małych Projektów” z EFPROW, którego edycja kończy się 31 grudnia 2014r. a dzięki którym Muzeum zorganizowało 50 imprez kulturalnych.

A oto projekty realizowane od 2010 roku.

 1. „Regionalizm – wartości – tradycje” koszt operacji 34700,00, kwota pomocy 16700,00, zakup strojów regionalnych, 2 wystawy, 2 koncerty, 2 przeglądy.
 2. „Tygiel kulturowy Koszyc – poznanie kultur innych narodów i rodzimej poprzez „Koszyckie Spotkania Kultur”. Koszt operacji 24334,48, kwota pomocy 16291,00. Impreza plenerowa na Koszyckim Rynku, zespoły z Ukrainy, Białorusi, koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu „Chmielnikers”, koncert muzyki kompozytorów polskich, koncert muzyki starocerkiewnej, wystawa ikon, koncert chopinowski.
 3. „Nie bójmy się marzeń – koszyckie spotkania z wybitnymi ludźmi”.  Koszt operacji 16948,00, kwota pomocy 11760,00. W spotkania uczestniczyli m.in.: prof. Franciszek Ziejka, Elżbieta i Andrzej Lisowscy – podróżnicy, o. Leon Knabit, Krzysztof Trebunia-Tutka, Tamara Kalinowska – piosenkarka.
 4. „Wyposażenie Muzeum poprzez zakup sprzętu warunkiem poprawy efektywności i funkcjonalności placówki”. Koszt operacji 18890,52, kwota pomocy 10750,70. Zakupiono sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy.
 5. Spotkania z wybitnymi ludźmi życia społecznego i artystycznego szansą na wzrost aktywności i integrację mieszkańców. Koszt operacji 60000,00, kwota pomocy 48000,00. W spotkania uczestniczyli m.in. Anna Dymna, dr Wojciech Skucha, Romuald Koperski – podróżnik, Dariusz Gnatowski – aktor, Alicja Majewska – piosenkarka, Monika Węgiel-Jarocińska – aktorka piosenkarka, Ewa Drzyzga – publicystka, odbył się koncert muzyki biesiadnej i młodzieżowej.
 6. „Zakup instrumentów muzycznych dla Muzeum Ziemi Koszyckiej szansą na podniesienie jakości i poziomu artystycznego koncertów, konkursów i przeglądów. Koszt operacji 38130,00 kwota pomocy 24800,00. Zakupiono 2 pianina.
 7. Organizacja tematycznych wykładów, koncertów i wystaw szansą na budowanie społeczeństwa obywatelskiego i zaufania społecznego”. Koszt operacji 32750,00 kwota pomocy 262000,00. W ramach projektu zorganizowano: wykłady o tematyce samorządowej i obywatelskiej, wystawy, koncerty: artystów zespołu „Śląsk”, Wojciecha Gąsowskiego, dwukrotnie artystów Opery Krakowskiej.

Koszty tych 7 operacji wyniosły 225753,00, kwota pomocy z EFPROW 154501,70 zł, środki własne 71251,30 zł.

W ramach zrealizowanych projektów w latach 2011- 2014 Muzeum zorganizowało 29 spotkań, wystaw, 21 koncertów.

Kończąc Dyrektor Muzeum wyraził serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Koszyce p. Stanisławowi Rybakowi za wszechstronną pomoc w realizacji „małych projektów”, za inicjatywę w doborze zadań przy ich opracowywaniu, za popularyzację i dbałość o rozwój kultury w gminie. Słowa podziękowania skierował pod adresem Przewodniczącego Rady Gminy Koszyce p. Tadeusza Nawrota i Radnych Gminy za przychylność i pomoc przy realizacji operacji. Dyrektor Muzeum podziękował p. Ryszardowi Stojkowi – Inspektorowi ds. Kultury i Promocji gminy, za okazaną pomoc przy pisaniu projektów.

Zdjęcia