BrowseIn35Languages

Browse this website in:

Odsłon

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1500
mod_vvisit_counterWczoraj2731
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7543
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień22765
mod_vvisit_counterObecny miesiąc47486
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc90821
mod_vvisit_counterŁącznie7372945

Online (20 minut temu): 47
Twój IP: 44.210.21.70
,
Dzisiaj: Sie 16, 2022
Gminny Program Rewitalizacji

 

Gminny Program Rewitalizacji

W 2016 roku Gmina Koszyce, złożyła wniosek o przyznanie dotacji na „Przygotowanie Programu Rewitalizacji” w ramach konkursu organizowanego przez Województwo Małopolskie oraz Ministerstwo Rozwoju ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Nasz wniosek uzyskał wymaganą liczbę punktów i został zakwalifikowany do otrzymania dotacji.

Umowa z województwem Małopolskim została podpisana w dniu 20.10.2016 r.

Gmina Koszyce przystąpiła do opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR) na lata 2017–2023, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER z Cieszyna i potrwają do końca sierpnia.

 

Rewitalizacja – co to jest?

I co niesie ze sobą Gminny Program Rewitalizacji dla Koszyc.

Rewitalizacja jest to proces obejmujący działania gospodarcze, przestrzenne, ale przede wszystkim społeczne. Ma na celu wyprowadzenie terenu ze stanu kryzysowego i zwiększenia szans na wszechstronny rozwój lokalny, zwiększający szanse rozwoju wszystkich mieszkańców, w tym do zwiększenie jego atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców oraz poprawę jakości życia, poprzez przywrócenie obszarowi utraconych funkcji lub też nadanie mu nowych.

Na potrzeby tworzenia i wdrażania działań w ramach procesu rewitalizacji, współfinansowanych środkami Unii Europejskiej, rewitalizację należy rozumieć jako:

… proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.

Łącząc za sobą pięć aspektów: społeczne, gospodarcze, środowiskowe, techniczne i przestrzenno- funkcjonalne, służy poprawie jakości życia mieszkańców.

Rewitalizacja prowadzona jest w sposób zaplanowany oraz zintegrowany poprzez Gminny Program Rewitalizacji (GPR) - opracowany, przyjęty i koordynowany przez gminę wieloletni program działań który służy do realizacji poszczególnych projektów.

Program rewitalizacji porządkuje działania rewitalizacyjne i nadaje całemu procesowi niezbędne ramy formalne. Przez jej wielowątkowość i kompleksowość niezbędna jest konieczność zaangażowania mieszkańców i wielu innych podmiotów oraz skoordynowanie pracy różnych ośrodków władzy.

Rewitalizacja jest dla wszystkich żyjących na terenie gminy Koszyce. Jest potrzebna mieszkańcom, władzom samorządowym, instytucjom gminnym, organizacjom pozarządowym, a także przedsiębiorcom do skutecznego aplikowania o środki zewnętrzne na realizację projektów, które ograniczą negatywne skutki niekorzystnych zjawisk społecznych, gospodarczych, przestrzennych, technicznych i środowiskowych.

Rewitalizacja przyczynia się między innymi do aktywizacji mieszkańców, tworzenia nowych miejsc pracy, podejmowania działań mających na celu ochronę dziedzictwa kulturowego, a także realizację remontów i konserwacji miejsc oraz obiektów służących lokalnej społeczności.

 

… w jaki sposób się go tworzy?

Podstawowym narzędziem działań rewitalizacji jest Gminny Program Rewitalizacji. Stanowi zbiór różnorodnych działań ukierunkowanych na realizację wizji i osiągnięcie celów rewitalizacji obszaru rewitalizacji. Program rewitalizacji jest niezwykle ważnym dokumentem. Musi on sprostać wymaganiom, według ścieżki zapisów Ustawy z dnia 9 Października 2015 o Rewitalizacji, w której znajdują się ramy prawne dla rewitalizacji w Polsce, określa zasady oraz tryb przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji.

W ramach procesu przeprowadzona zostanie analiza w 5 wymiarach: społecznym, gospodarczym, technicznym, środowiskowym i przestrzenno-funkcjonalnym. Opierać się będzie na danych statystycznych i wskaźnikach oraz wynikach badań z mieszkańcami oraz lokalnymi instytucjami (np. Policja, Ośrodek Pomocy Społecznej).

Rewitalizacja obejmuje obszar do 20 % powierzchni gminy, który zamieszkuje co najwyżej 30 % ludności, na którym opisane problemy są najmocniej odczuwalne.

Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji dla Koszyc można podzielić na 4 etapy:

1. Sporządzenie szczegółowej diagnozy i wyznaczenie obszarów zdegradowanych i rewitalizacji.

2. Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, oraz przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji.

3. Opracowanie dokumentu Programu Rewitalizacji, w tym określenie przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które będą służyć wyjściu obszarów zdegradowanych z kryzysu.

4. Konsultacje społeczne i spotkania z mieszkańcami.

 

Twórz go razem z nami !

Ważnym elementem w tworzeniu Gminnego Programu Rewitalizacji jest włączenie do działań mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych instytucji społecznych czy gospodarczych.

Dlatego też fundamentem działań w procesie opracowywania dokumentu jest partycypacja która ma być widoczna na każdym etapie procesu rewitalizacji. Dzięki temu jest możliwość przedstawiania swoich potrzeb przez różne grupy społeczne.

Sama partycypacja jest w etapie diagnozowania, programowania, wdrażania, monitorowania i oceniania. Musi mieć realny charakter, włączając wszystkich zainteresowanych. Dlatego ważne jest zaangażowanie wszystkich osób i instytucji, które są odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów na obszarze Gminy Koszyce, a także osób i instytucji, które chcą w tym procesie uczestniczyć i czują się za niego odpowiedzialne.

Uczestnictwo mieszkańców w procesach rewitalizacji jest tworzone poprzez udział w konsultacjach społecznych oraz w pracach Komitetu Rewitalizacji, przewidzianej w ustawie, czyli forum opiniującego i doradczego, w skład którego wejdą przedstawiciele gminy i lokalnej społeczności.

Koordynatorzy prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji gorąco zapraszają do wykorzystania możliwości przekazania swoich opinii i pomysłów na rewitalizację, w tym do brania udziału w badaniach ankietowych, spotkaniach i spacerów studyjnych. Każdy głos przekazany w tej sprawie jest niezwykle cenny, bo dzięki szerszym konsultacjom, działania naprawcze w nim wyznaczone będą bardziej zaspokajały potrzeby mieszkańców.

W ramach uspołeczniania tego procesu została utworzona zakładka „Gminny Program rewitalizacji”, gdzie będą zamieszczane wszelkiego rodzaju dokumenty, dane, analizy, raporty do informowania i konsultacji z mieszkańcami.

Zachęcamy do zaangażowania się!

 


Filtr tytułów     Wyświetl: 
# Tytuł artykułu
11 Obwieszczenie o przyjęciu uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Koszyce
12 Ogłoszenie
13 Raport podsumowujący przebieg konsultacji społecznych projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Koszyce
14 Diagnoza obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji gminy Koszyce
15 Informacja
16 Zaproszenie na spotkanie w sprawie rewitalizacji
17 Projekty uchwał
18 Ogłoszenie w sprawie konsultacji społecznych dotyczących uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Gminy Koszyce
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>
Strona 2 z 2

Szukaj

BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc Obywatelom Ukrainy

Pomoc Obywatelom Ukrainy

ePUAP

e_puap

Status miasta dla Koszyc

Status miasta dla Koszyc

Formularze do pobrania

Formularze do pobrania

Potwierdzanie Profilu Zaufanego

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego

Rodzina 500 plus

Znajdź nas na facebooku

 

Mapa Gminy

Mapa Gminy Koszyce - system informacji przestrzennej

Mapa Gminy Koszyce

Gmina Koszyce w Google Maps

Turystyka

Syst. Inf. Przestrzennej

biay

Filmy promocyjne

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Gmina Koszyce - Film promocyjny

Film promocyjny - Moja mała Ojczyzna

koszyce-1-m

Miasta partnerskie

Crisolles  Crisolles

Zaleszczyki  Zaleszczyki

HUN_Derecske_COADerecske

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Muzeum Ziemi Koszyckiej

{nomultithumbs}

Gospodarka Komunalna

Strona internetowa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszycach

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Nieodpłatna pomoc prawna

Kącik przedsiębiorcy

Link do strony biznes.gov.pl

aPUAP

e_puap

MKDNiS