Archiwum
 
   

Aktualności- lipiec - wrzesień 2004

powrót do Archiwum

 

     
III miejsce w konkursie "Najlepiej Oświetlona Gmina 2004" 30 września 2004

Gmina Koszyce realizując na swym terenie od kilku lat inwestycje dotyczące poprawy stanu oświetlenia przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu na "Najlepiej Oświetloną Gminę w Polsce".
Współorganizatorami konkursu są Narodowa Agencja Poszanowania Energii oraz redakcje "Gazety Samorządu i Administracji" i "Polskich Dróg". Konkursowi patronuje Polski Związek Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego.
Konkurs przeznaczony jest dla miast i gmin liczących do 70 tys. mieszkańców. Zgłoszenia mogą dotyczyć obiektów będących własnością gminy bądź prywatnych właścicieli, instytucji i przedsiębiorstw. W każdym jednak przypadku wnioskującym musi być przedstawiciel samorządu, który opiniuje realizację, uwzględniając jej wpływ na poprawę estetyki otoczenia i bezpieczeństwo oraz oceniając społeczną akceptację. W związku z powyższym gmina Koszyce przystąpiła do konkursu w dwóch kategoriach :

  1. dla kategorii Kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia ulic - inwestycja pod nazwą: "Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Koszyce"

  2. dla kategorii Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu: kompleksu architektoniczno-urbanistycznego, charakterystycznych obiektów i miejsc w gminie:
  • inwestycja pod nazwą: "Wykonanie oświetlenia Rynku oraz "otwartego amfiteatru" w Koszycach"
  • inwestycja pod nazwą: "Iluminacja oświetleniowa Kościoła Parafialnego w Witowie"

 

       

W dniu 30 września 2004 roku w Pałacu Kultury i Nauki odbyło się uroczyste wręczenie nagród Władzom Gmin, uczestniczącym w konkursie.
Gmina Koszyce została nagrodzona dwukrotnie , otrzymując III nagrodę w dwóch kategoriach:

  1. Kategorii "Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu"- za oświetlenie Rynku oraz amfiteatru.
  2. Kategorii "Kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic" -
    za modernizację oświetlenia na terenie gminy.

 

Droga dojazdowa do mostu w Sokołowicach

Rynek w Koszycach

 

Iluminacja oświetleniowa Kościoła Parafialnego w Witowie
Złote gody w Koszycach 24 września 2004

24 września w Urzędzie Gminy w Koszycach odbyła się uroczystość związana z 50-leciem pożycia małżeńskiego 13 par z gminy Koszyce.

Państwo: Helena i Władysław Duda z Morska, Zofia i Stanisław Duda z Zagaja, Irena i Kazimierz Dybała z Przemykowa, Adela i Władysław Goryl z Przemykowa, Cecylia i Stanisław Górski z Zagaja, Maria i Stanisław Gzyl z Sokołowic, Władysława i Stanisław Idziak z Piotrowic, Michalina i Jan Kałuża z Biskupic, Stanisława i Tadeusz Kornecki z Włostowic, Janina i Stanisław Maciejewski z Łapszowa, Krystyna i Stanisław Rajski z Zagaja, Stanisława i Edward Rogala vel Drezno z Rachwałowic, Emilia i Edward Zabijak z Jaksic zostali uhonorowani okolicznościowymi Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Życzenia dostojnym jubilatom złożyli Wójt Gminy Stanisław Rybak, Przewodniczący Rady Gminy Adam Wyrzykowski oraz Kierownik i zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Andrzej Staszkiwicz i Zofia Drobniak. Małżeńskie pary otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz wiązanki kwiatów. Uroczystość uświetniły występy dzieci i młodzieży z Centrum Oświatowego w Koszycach. Na koniec była lampka szampana i wspólny obiad.

 

     
     
     
     
     
Gmina Koszyce w srebrnej setce samorządów  

Już po raz drugi gmina Koszyce znalazła się wśród samorządów które zainwestowały ponad 30% swoich trzyletnich dochodów utrzymując deficyt poniżej 25%. O miejscu na liście Srebrnej Setki decyduje wielkość inwestycji dokonanych przez gminę w tym okresie, w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

 

Pielgrzymi w Koszycach
18 sierpnia 2004

Już po raz drugi Koszyce gościły pielgrzymów wędrujacych z Tarnowa na Jasną Górę. Dzięki mostowi na Wiśle połowa z 8,5 tysiaca uczestników pielgrzymki mogła wędrować przez naszą gminę, druga zaś połowa przez Ispinę i Nowe Brzesko. Trasę pielgrzymki liczącą 234 km, pielgrzymi pokonają w 9 dni.

Mieszkańcy Koszyc bardzo gościnnie przyjęli pielgrzymów, przygotowując im miejsce odpoczyku w Centrum Oświatowym w Koszycach. Tam czekały na nich napoje, ciasto upieczone przez mieszkanki gminy a nawet koszycka zalewajka. Pod przysznicem z hydrantu można było sie nico ochłodzić.

...Tak otwartej szkoły, świetnej organizacji i serdecznego przyjęcia nie spotkaliśmy na całej trasie - powiedział ks. Zbigniew Szostak - dyrektor pielgrzymki.

Pochwalił również bardzo dobrą współpracę szkoły z Kościołem, zaangażowanie społeczeństwa gminy.

     
     
     
     
     
     
     

 

 

Rocznicowe spotkanie
26 lipca 2004

Mszą świętą i spotkaniem z władzami samorządowymi członkowie koszyckiego koła Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej uczcili 60 rocznicę powstania Republiki Partyzanckiej.

Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy i Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej koło w Koszycach. W spotkaniu uczestniczyli członkowie oraz sympatycy Stowarzyszenia, delegacje i poczty sztandarowe z Proszowic i Kazimierzy Wielkiej. Gośćmi honorowymi byli Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy AK Antoni Sielecki i Członek Zarządu Inspektoratu Maria Stowarzyszenia Żołnierzy AK Kazimierz Stawiarski. List gratulacyjny z pozdrowieniami i życzeniami przysłał zaproszony na spotkanie generał Nieczuja Ostrowski.

   

Goście, oraz Prezes Koła w Koszycach Stowarzyszenia Żołnierzy Armi Krajowej Alfred Sambor wygłosili okolicznościowe referaty, w których przypomnieli działania zbrojne sprzed 60-ciu lat.

Wójt Gminy Stanisław Rybak składając życznia uczestnikom spotkania wręczył Alfedowi Samborowi Medal Pamiątkowy Gminy Koszyce. Poiformował o przygotowaniach gminy do odrestaurowania Grobu Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym w Koszycach. Wręczył też zainteresowanym po 1egzemplarzu dokumentacji technicznej dotyczacej odnowienia grobu, prosząc o wyrażenie opinii.

 

Kramy na koszyckim rynku
22 lipca 2004
Koszycki Rynek znów zatętnił życiem. Tym razem za sprawą sprzedawców odpustowych zabawek, którzy rozłożyli na nim swe kramy.
 
     

 

Gazeta Koszycka
19 lipca 2004

W dziale "Gazeta Koszycka" można pobrać nowy numer gazety - 2(24) lipiec 2004. Można w niej zobaczyć fotoreportaż z Dni Koszyc 2004, wyniki zawodów pożarniczych oraz przeczytać m. in. artykuł Jana Dudzińskiego "Saga rodzinna" o rodzinie państwa Kielianów oraz dalszą część Strtegicznego Planu Rozwoju Gminy Koszyce.

 

 

Wielki Integracyjny Festyn
19 lipca 2004

25 lipca 2004r. o godz. 1500 na Rynku w Koszycach rozpocznie się Wielki Integracyjny Festyn zorganizowany przez fundację Prometeusz. Wystąpią: zespół "Andrusy", młodzieżowy zespół "Alergen", kabaret "Bąbelki", góralska kapela "Bugajskich", zespół dzicięcy "Grosik", zespół romski "La Roma", teatr "Mobile", zespół "The Postman" - polscy The Beatles oraz teatr uliczny "Wagabunda". Dla wszystkich będą darmowe napoje oraz wojskowa grochówka.

 

   
Copyright © 2003 - 2004 Urząd Gminy Koszyce. Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
 
Autorzy: Jacek Stojek, Ryszard Stojek