W niedzielę, 24 sierpnia 2025 r., Piotrowice stały się sercem gminy Koszyce, goszcząc uczestników i gości podczas barwnych i radosnych Dożynek Gminnych. Organizatorami wydarzenia była Gmina Koszyce oraz Sołectwo Piotrowice, które z ogromnym zaangażowaniem przygotowały uroczystość, będącą zwieńczeniem całorocznej pracy rolników.
Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej Polowej, celebrowanej przez ks. proboszcza Zbigniewa Przygockiego, który podkreślił w homilii znaczenie pracy na roli, wdzięczności za plony i wspólnoty w życiu codziennym mieszkańców gminy.
Po mszy odbył się tradycyjny korowód dożynkowy, w którym zaprezentowało się aż 19 wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa. Każdy wieniec był nie tylko symbolem urodzaju, ale również prawdziwym dziełem sztuki ludowej, pieczołowicie przygotowanym przez mieszkańców.
Część oficjalną dożynek uświetniły przemówienia zaproszonych gości. Głos zabrali m.in. burmistrz miasta i gminy Koszyce – Krystian Hytroś oraz poseł na Sejm RP – Józefa Szczurek-Żelazko, którzy złożyli rolnikom słowa uznania i podziękowania za ich trud i codzienną pracę.
Nie zabrakło również części artystycznej i rozrywkowej. Na scenie wystąpił zespół ludowy, który zadbał o tradycyjne obśpiewanie wieńców. Wieczorna zabawa taneczna z zespołem Top Dance przyciągnęła tłumy, a festiwal kolorów rozświetlił plac w Piotrowicach barwami i śmiechem.
Dla dzieci przygotowano strefę zabaw, loterię fantową, a dla dorosłych – konkursy dla sołectw, w tym zabawne rywalizacje, takie jak nawlekanie rolek papieru toaletowego na czas czy bieg z jajkiem. Dobre humory i duch rywalizacji towarzyszyły wszystkim uczestnikom.
Na dożynkach nie zabrakło regionalnych smaków. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Piotrowice serwowało swojskie specjały: smalec, bigos, a także wypieki i przekąski. Koło łowieckie „Szarak” zaprosiło na aromatyczny gulasz z dziczyzny, natomiast panie ze Stowarzyszenia z Przemykowa częstowały tradycyjną zalewajką.
W uznaniu dla zaangażowania wszystkich delegacji, każde sołectwo biorące udział w dożynkach otrzymało w nagrodę robota kuchennego, co spotkało się z dużym uznaniem uczestników.
W wydarzeniu uczestniczyło około 400 osób – w tym delegacje grup wieńcowych oraz mieszkańcy i goście z okolicznych miejscowości. Atmosfera wspólnego świętowania, dumy z pracy na roli oraz lokalnej integracji towarzyszyła przez cały dzień.
Dożynki Gminne w Piotrowicach 2025 na długo pozostaną w pamięci uczestników – jako święto wspólnoty, tradycji i wdzięczności za plony.
Pragnę z całego serca podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację i przebieg Dożynek Gminnych 2025, które odbyły się 24 sierpnia w Piotrowicach.
To wyjątkowe wydarzenie było możliwe dzięki wspólnej pracy, poświęceniu i ogromnemu zaangażowaniu wielu ludzi – zarówno tych działających przy organizacji, jak i tych, którzy wsparli nas swoją obecnością.
Szczególne podziękowania kieruję do mieszkańców Sołectwa Piotrowice, którzy z ogromnym sercem, energią i lokalnym patriotyzmem włożyli mnóstwo pracy w przygotowanie dożynek. Wasza gościnność, dbałość o każdy szczegół oraz chęć współpracy są powodem do dumy i najlepszą wizytówką naszej społeczności.
Dziękuję także:
Gminie Koszyce za wsparcie organizacyjne i patronat,
wszystkim sołectwom za przygotowanie przepięknych wieńców dożynkowych,
zespołom, stowarzyszeniom, Kołom Gospodyń Wiejskich oraz gościom i sponsorom – za stworzenie niezapomnianej atmosfery wspólnego święta.
To był dzień pełen radości, tradycji i wspólnoty – i jestem dumny, że mogliśmy go przeżyć razem.
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Piotrowice
Relacja fotograficzna z wydarzenia:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1086914856946720&type=3






